Himalaya Tuzu Sabunu Tarifi

himayala-tuzu

Himalaya Tuzu

Himalaya tuzu, Kaya tuzlarının oluşumu yaklaşık 250 milyon yıl önceye denk gelir Himalaya kristal tuzu milyonlarca yıl öncesi kuruyan bu denizlerden arta kalan tuz yataklarından bazıları uzun yıllar yüksek basınç altında kalarak kristalleşir. Dünyada kristal tuz yataklarından en önemlisi Pakistan’da bulunan ve Himalaya kristal tuz olarak adlandırılan tuzdur.Bu tuzların en büyük özelliği küçük moleküler yapısına sahip olmalarıdır. Kristal tuzların küçük molekül yapısı, hücre zarından kolayca girip çıkmasını sağlar.

Himalaya tuzu, insan vücudunda bulunan 84 iz minerali ve elementi içerir – oldukça etkileyici. Bu minerallerden birkaçı, sodyum klorür, sülfat, kalsiyum, potasyum ve magnezyumdur. Bu tuzu tükettiğinizde, sıradan masa tuzuna kıyasla, porsiyon başına daha az sodyum alıyorsunuz; çünkü Himalaya tuzu daha az rafine edilmiştir ve parçaları daha büyüktür. Dolayısıyla bu tuz daha az sodyum içerir; çünkü kristalleri, yüksek derecede işlenmiş masa tuzlarına kıyasla daha az yer kaplar. Himalaya tuzunun bir başka harika özelliği, titreşim enerjisi depolamasıdır – özgün hücresel yapısı sayesinde. Bu tuzdaki mineraller, koloidal formdadırlar; yani hücrelerimizin kolaylıkla özümseyebilecekleri kadar küçüktürler.

Himalaya Tuzunun Faydaları Nelerdir?
Sıradan masa tuzu yerine Himalaya tuzunu tüketerek edinebileceğiniz faydalardan bazıları şunlardır:

 • Vasküler sağlığa yardımcı olur.
 • Sağlıklı akciğerleri ve solunum fonksiyonlarını destekler.
 • Hücrelerin pH dengelerini sabitler.
 • Yaşlanma belirtilerini azaltır.
 • Sağlıklı bir uyku düzeni için faydalıdır.
 • Libidoyu artırır.
 • Kas kramplarını önler.
 • Hidrasyonu artırır.
 • Kemikleri güçlendirir.
 • Kan basıncını düşürür.
 • Dolaşımı düzenler.
 • Vücudu ağır metallerden arındırır.

Himalaya Tuzunun Diğer Tuzlardan Farkı Nedir?

 • Deniz tuzu

Hala masa tuzundan daha iyi bir seçenek olsa da deniz tuzu da gittikçe daha fazla işleniyor ve gerçek şu ki okyanuslar, her yıl daha da kirleniyor. Himalaya tuzunun saklandığı el değmemiş şartlar, günümüzde mevcut en saf tuz olmasını sağlıyor.

 • Masa tuzu

Sıradan, ticari masa tuzlarının sodyum ve klor istisnaları dışında içerdikleri tüm mineraller alınıyor. Sonrasında beyazlatılıyor, kimyasallarla yıkanıyor ve çok yüksek derecelerde ısıtılıyorlar. Masa tuzuna eklenen iyot, neredeyse daima sentetik; yani vücudumuz tarafından düzgünce emilimi çok zor. Suda çözünmesini önleyen ve kavanozda topaklanmasına sebep olan topaklanmayı önleyicilere maruz bırakılıyorlar. Bu maddeler, vücudumuzun tuzu emmesini engelleyerek organlarda tortu birikimine sebep oluyor. Bu durum, ciddi sağlık problemlerine davetiyedir.

Tuzun şöhretinin yıllar içerisinde bu kadar kötüye gitmesinin sebebi, budur. Sağlığımıza zararlı olan tuz değil; rafine edilmiş masa tuzudur. Bunun yanında, çoğumuz, çok fazla işlenmiş gıda tüketiyoruz. Bu gıdalar, astronomik miktarlarda tuz içeriyorlar ve bunlar, iyi türde tuzlar değiller. İşin aslı, tuz tüketimini sınırlandırmak değil; daha doğal, ev yapımı, işlenmemiş gıdalar tüketmek.

Himalaya Tuzu Sabunu

Himalaya tuzu sabununun alerjik, atopik, kuru cilt, sivilce, sedef hastalığı vb. cilt sorunlarının tedavisinde oldukça faydalıdır. Himalaya tuzu sabunu normal sabunlar gibi köpürmez, tamamen saf kristal Himalaya tuz kütlesinden elde edilmiştir.himalaya tuz sabunu Himalaya tuzları kristalize yapıları sayesinde cildinizden içeriye hızlıca girerek cildinizi yumuşatıp hücreleri besler ve cildinizde oluşan zararlı bakterilerin yok olmasını sağlar.

Ayrıca Himalaya Tuzu Sabunu herhangi bir kimyasal madde içermeyip tamamen doğal olduğundan koku yaratan bakterileri ortadan kaldırma özelliği ile koltuk altları için sağlıklı ve doğal bir deodorant olarak kullanılabilir. Deriye ıslak uygulandığında, gün boyu çalışan tuz görünmez bir koruyucu tabaka bırakarak ter nedeniyle oluşan bakterilerin kokusunu önler ve cildinizin gözeneklerini tıkamadan taze ve temiz kalmasını sağlar.

Kullanım Şekli: Öncelikle ellerinizi ve sabunu ıslatınız, sabunu ellerinizde yuvarlayın, ellerinize bulasan tuz eriyiğini el, yüz ve gerektiğinde tüm vücudunuza iyice yaydıktan sonra bir sure tuzun cildinize işlemesini bekleyiniz. (Tuz sabununu yüzünüze direkt olarak vurmayınız, yüzünüzü çizebilir) Daha sonra cildinizi durulayınız.

Evde Himalaya tuzu ile sabun yapmak için malzemeler :

 • 115 gram Zeytinyağı
 • 1 gram shea yağı 8 gram palm yağı
 • 17 gram nane veya okaliptüs yağı
 • 30 gram Saf su
 • 17 gram kostik
 • 2 çay kaşığı Himalaya tuzu

Evde sabun yaparken en tehlikeli aşama su ve kostiğin karıştığı aşamadır. Bu işlemi kesinlikle açık havada koruyucu eldiven, gözlük ve maske kullanarak yapın ve karıştırma sırasında çocuklardan uzak tutun.

Evde Himalaya Tuzu sabunu yapımına geçersek ilk olarak su ve kostiği açık havada karıştırıyoruz. Çözelti, ilk etapta oldukça yüksek bir ısıya çıkacaktır. Daha sonra kostik suyun içinde eridiğinde Oda sıcaklığına gelene kadar soğumasını bekliyoruz.
Diğer taraftan yağları karıştırma kabına döküp bekliyoruz. Kostik-su karışımı, yağlar ile aynı sıcaklığı kadar soğuduğunda, yani Oda sıcaklığına geldiğinde, yavaş yavaş yağın içerisine karıştırarak dökmeye başlıyoruz. Bu işlemi yaparken sürekli karıştırıyoruz. Kostik su karışımını yağa tamamen eklediğimizde, 2 çay kaşığı Himalaya tuzunu sabun karşımımıza döküyoruz. Ardından yaklaşık 30 dakika boyunca karıştırma çubuğu ile sürekli karıştırıyoruz.

Bu işlemin hızlı olmasını istiyorsanız blender da kullanabilirsiniz. Ancak bu blenderı daha sonra mutfak işlerinde kullanmamanız gerekmektedir.
Karışım puding kıvamına geldiğinde sabun karışımımız hazır. Sabun karışımımızı sabun kalıbına döküp üzerini Streç film ile kaplayıp havluya sarıyoruz. Bunun sebebi ilk etapta sabunlaşma reaksiyonu sırasında hafif bir ısınma olması ve bu ısınmanın havlu yardımıyla sürekliliğinin gelmesidir. Bu ısı, sabuna güzellik katacaktır.

Ertesi gün havludan çıkardığınız sabunu, kalıbı ile birlikte serin ve güneş görmeyen bir yere koyup 6 hafta sabunlaşma reaksiyonunun tamamlanmasını bekliyoruz. Yaklaşık 6 hafta sonra ev yapımı Himalaya Tuzu sabunumuz hazır.

(Visited 27 times, 1 visits today)

ilgili yazılar

Leave a Comment