Rahatlatıcı Sabun Kesme ASMR

sabun-ASMR

ASMR Nedir? Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi Nedir? Uyku Nedir? Uykusuzkuk nedir? Uyum Bozukluğuna Bağlı Uykusuzluk Nedir? Günde Kaç Saat Uyumalıyız? ASMR Videoları Neden İzleniyor? Sabun Nasıl Kesilir?

ASMR Nedir?
ASMR, 2010 yılında tanımlanan “Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi” demek. Düşük frekansa sahip seslerle tetiklenen bu his, kafa derinizden vücudu doğru yayılan sakinleştirici bir etki yaratıyor. Örneğin; kulağınıza kısık sesle birşey söylenmesi, kağıt hışırtıları, belli bir takım vurgular ve yumuşak sesli ünlü ressam Bob Ross’un konuşması da ASMR etkisi yaratıyor. ASMR, uykuya dalma, anksiyete, kas kasılması gibi problemlerle başa çıkmak için alternatif bir tedavi yöntemi olarak da kullanılıyor.

Muhtemelen bu terimi birçok kişi bilmiyordur. Ancak açılımı Autonomous Sensory Meridian Response olan ASMR etkisini hemen hemen herkesi yaşamıştır. Teknik olarak ASMR olarak adlandırılsa da buna “kafa orgazmı” ya da “beyin karıncalanması” olarak da ifade ediliyor.

ASMR etkisi aslında vücudumuzun vermiş olduğu bir tepki. Hani bazen günlük hayatımızda gördüğümüz, dokunduğumuz veya izlediğimiz bir şey sonrasında enseden aşağıya doğru inen bir rahatlama hissi vardır ya işte buna ASMR etkisi deniyor. Bir çeşit uyarıcı sonrasında vücudumuzun başı, gövdesi veya herhangi bir bölgesinin vermiş olduğu bir tepki de diyebiliriz. Bu uyarıcı ise herhangi bir şey olabilir.

Bunu da oku :  Hangi bitkisel sabun neye iyi gelir?

Bu konu tabii ki çoktan araştırma konusu oldu bile. Geçtiğimiz yıl Swansea Üniversitesi’nden mezun öğrenci Emma Barratt ve Dr. Nick Davis bu etki üzerinde çalışmalar yürüttüler. 500 ASMR meraklısı ile bir takım çalışmalar yürüten ekip, bu etkiyi “garip” olarak tanımlıyorlar. Aynı zamanda bu hissi açıklamak da bir hayli zor. Bunun yanı sıra insanlar vücut hislerini açıklamakta gayet iyidirler. Yapılan araştırmalar ise hazırlanan ASMR videolarının insanlar üzerinde etki anlamında tutarlılık gösterdiğini kanıtladı.

Uyku Nedir?
Memelilerde, kuşlarda ve balıklarda görülen bir dinlenme biçimi. Başka bir deyişle bitkiler, tek hücreli canlılar, bakterilerin uyuması gibi bir durum söz konusu değil. Bunun sebebini de aslında “Uyku” tanımının içerisinde bulmak mümkün. Uyku bilincin kapanarak sadece kalbin çalıştığı bir evre. Tüm kas sisteminizin birkaç saatliğine olan sendikal grevi.

Uykusuzkuk nedir?
Uykuya dalma veya sürdürmede güçlük, yani uykusuzluk (insomnia) toplumda her üç kişiden birinde görülen önemli bir sağlık problemidir.
Uykusuzluk her yaşta görülür. İnsanların çoğu bir veya iki gece uykusuzluk çeker, ancak bu durum bazen haftalar, aylar ve hatta yıllarca sürebillir. Uykusuzluk en sık kadınlar ve ileri yaştaki kimselerde görülür.

Uyum Bozukluğuna Bağlı Uykusuzluk Nedir?
Uyum bozukluğuna bağlı uykusuzluk birkaç gece süren uykuya dalma veya sürdürme problemidir. Uyum bozukluğuna bağlı uykusuzluk üç aydan daha kısa surer. Bu tip bir uykusuzluk genellikle heyecan veya stress altında oluşur. Çocuklar, örneğin, sonbaharda okulların açılmasından hemen önce uykularında çok sık döner ve hareket ederler. Uykusuzluk önemli bir sınavın veya spor aktivitesinin öncesindeki gece ortaya çıkabilir. Erişkinler önemli bir iş toplantısı öncesinde veya bir aile bireyi veya yakın arkadaşı ile bir tartışma sonrasında sıklıkla kötü uyurlar. Insanlar evlerinden uzakta olduklarında daha kolay uyku problemine sahip olma eğilimindedirler. Zaman dilimi ötesindeki yolculuklar uyum bozukluğuna bağlı uykusuzluğa neden olabilir. Yatma vaktine yakın bir zamanda yapılan egzersiz (dört saat içinde) veya hastalıklar da bu tip bir uykusuzluğa neden olabilir. Stresli durum sona erdiğinde ya da kişi uyum sağlamaya başladığında uyku normale döner.

Bunu da oku :  Evde Baloncuk Çıkaran Oyuncak Köpüğü Nasıl Yapılır?

Günde Kaç Saat Uyumalıyız?
Sağlam bir uyku çekmek hem psikolojimizi hem de fizyolojimizi yakından ilgilendirmekte. Çeşitli gazetelerin foto galerilerinde 2–3 ayda bir trendy topic olan “ Günde kaç saat uyumalıyız” sorusu araştırmacılar tarafından aşağıda yer alan şekilde kategorize edilmiş:

Yeni doğanlar (1–3ay): 14–17 saat arası
İlkokul çağındaki çocuklar (5–12 yaş): 9–11 saat arası
Ergenlik çağındaki çocuklar (13–17 yaş): 8–10 saat arası
Yetişkinler (18–64 yaş): 7–9 saat arası
65 Yaş üzeri yetişkinler: 7–8 saat arası

ASMR Videoları Neden İzleniyor?
Araştırmalara göre insanlar özel olarak hazırlanan ASMR videolarını, rahatlama, uyumaya yardımcı olma ve stresle baş etmek amacıyla izliyorlar. Ayrıca ankete katılanların sadece %5’inin ASMR’yi cinsel uyarılma amacıyla kullandıkları belirtiliyor.

Üstelik bu “hissi” yaşamak için rastlantısal olayları da beklemenize gerek yok. İnternette sadece bu konuyla ilgilenen insanlar ve onların hazırladığı onlarca video var. Kulaklığınızı takıp aşağıdaki videoları izleyin ve ASMR etkisini görün. Bu konuyla ilgili internette onlarca videoya rastlayabilirsiniz. Bu anlamda “Sabun Kesme” yada “Soap Carving” videoları bu trendin içinde harman oldu.

Bunu da oku :  Kalıp sabunun farklı kullanım alanları

Sabun Nasıl Kesilir?
Sabunun kesilmesi için sabun kesme aletinin kullanılması daha düzgün şekillerde sabunlar elde edilmesi için en iyi yöntemdir. Evde yapılan ve dekorasyon amacıyla kullanılan sabunlardaki kalıplar da daha çeşitlidir ve bu kalıplar sabun modelleri göze daha hoş gelecek şekilde tasarlanmıştır.

Rahatlatıcı Sabun Kesme Videoları
Bu konunun son örneği ise sabun kesme oldu. Kulağa ilginç gelse de bıçakla sabun kesilirken çekilen videolar sosyal medyada oldukça ilgi görüyor. Videoları izleyenler ise sabun kesildiği anlarda rahatladıklarını söylüyor. Bıçakla ince ince yontma yada küpler halinde parçalara ayırma şeklinde faklı varyasyonları mevcut. Youtuber’lar tarafından çokça kullanılan bir konsept oldu.

5/5 - (11 votes)
(Visited 1.497 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment