Sabun Yapımının Püf Noktaları

sabun-yapimi

Sabun nasıl yapılır? Sabun yapımının püf noktaları nelerdir? Sabunun faydaları nelerdir? Sabun Yapmanın Faydaları nelerdir?

Sabun, yapımı zor gibi gözükse de aslında doğru malzemeler ve doğru alet edevat kullanıldığında evde kolayca yapılabilecek bir ürün. Elbette ev yapımı sabun hazırlarken kostik gibi belki de adını bugüne dek hiç duymadığınız malzemeler de kullanmanız gerekecek. Çünkü bu katı sabunlara kıvamını ve kullanım kolaylığını veren bu adını hiç duymadığınız malzemeler aslında. Kimyasallar ile haşır neşir olmaktan sıkıldıysanız ve her şeyin en doğal halini aramaya başladıysanız kesinlikle doğru adrestesiniz. Evde kendi sabununuzu kendiniz yaparak hem içindeki tüm maddeleri görebilir hem de bunun haklı gururunu duyabilirsiniz.

Bu nedenle, evde sabun yapmaya karar verirseniz seçtiğiniz sabun tarifini tüm ölçülerine uygun olarak kullanmaya özen göstermelisiniz.
İkinci olarak, kullanacağınız malzemeleri güvenilir yerlerden almaya özen göstermeli, her malzemenin gerçekten doğru malzeme olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde, alacağınız yanlış bir malzeme sabunu hazırlarken harcadığınız tüm malzemeleri ve zamanı çöpe atmanıza neden olabilir, baştan söyleyelim.

Bunu da oku :  Sabun Kalıbı

Aynı zamanda sabun yaparken kullanacağınız kostik adlı maddeye karşı dikkati elden hiç bırakmamalı; gözünüze koruyucu gözlükler takmayı, pencerelerin açık olduğu bir ortam seçmeyi, ellerinizi korumayı asla unutmamalısınız.

Çünkü her ne kadar “doğal” olarak anılsa da evde yapacağınız bu sabunlar için kullanmanız gereken kostik adlı madde bir kimyasal.

Gelelim püf noktalarına;

 • Öncelikle malzemelerinizi almanız lazım bunun için çok çeşitli malzeme satan firmalar ve internet alışveriş siteleri mevcut.
 • Sabun kalıpları pahalı olabiliyor. Bunun için iyi bir araştırma yapmanız lazım yada siz öncelikle nişan, kına,düğün, doğum hangisini yapacaksanız ona karar verin ve ona göre belirli kalıplar alın.
 • Sabun bazını kullanacağınız kadar (çok fazla eritmeyin) mikrodalga fırına atın 3 dakikada erimiş olacaktır. Daha sonra içine bir çay kaşığının ucu ile boyayı atın koyu yapmak isterseniz daha fazla atın. 2 -3 damla da esans atıp iyice karıştırdınız mı işlem tamamdır. sonrası kalıba dökün 20 dk bekleyin ve kalıptan çıkartıp istediğiniz gibi süsleyin.
 • Esas konusunda değinmek istediğim konu sabunu yaptıktan yaklaşık 2 gün sonra terleme yapmaya başladı ise gliserinden kaynaklı olabilir. Sabun bazları genellikle gliserinli satılır. Gliserin ısıtılırken hava alırsa nemi kaybeder ve terleme yapar. Bu problemi çözmek için sabunu eritirken ağzını kapatın ve sabun eridikten sonra 1-2 çorba kaşığı su ekleyin, kaybettiği nemi geri kazandırmış olursunuz.
 • Sabun bazı seçerken opak mı şeffaf mı almalıyız bunu belirlememiz gerekir. Opak alırsanız istediğiniz rengi oluşturana kadar çok boya harcarsınız. Şeffafta böyle bir sorun kalmaz fakat siz en iyisi şeffaf bazın içine opak baz karıştırın ki renk daha iyi tutsun.
Bunu da oku :  Saçlar İçin Besleyici Badem Yağlı Sabun Tarifi

Ev Sabunu Yapmanın Faydaları

Aşağıda ki bilgileri öğrendikten sonra hemen kolları sıvayıp harekete geçeceksiniz.

 • Seçeceğiniz sabunun içeriğine göre değişse de ev yapımı sabunlar cildi temizlemede büyük rol oynuyor bildiğiniz gibi.
 • Özellikle yağ çözme konusunda tam bir uzman sayıldıklarından vücudu kirlerden hızlıca arındırıyorlar
 • Doğal sabunlar, kullanıldığı bölgede hızlıca pH dengesini düzenlemede de vücuda yardımcı oluyor.
 • Cildi kuruttuğu düşünülse de aslında doğru şekilde hazırlanan bir sabun, vücudun dem dengesini koruyor.
 • Bazı deri hastalıklarının hızlıca geçmesine destek veriyorlar. Ancak deri hastalıkları ciddi problemler olduğu için hangi sabunu, nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor.
 • Ev yapımı sabunlar, saç temizliğinde kullanıldığında saç köklerini güçlendiriyor, saç dökülmelerini engelleyebiliyor.
 • Düzenli kullanıldığında cilde canlılık kazandırıyor.
 • Zeytinyağı sabunu gibi doğal yağlarla hazırlanan sabunlar saçların da daha canlı ve ışıl ışıl olmasını sağlıyor.
 • Saçlardaki elektriklenmelerin önüne geçmek isteyenlerin de tercihi ev yapımı doğal sabunlardan yana oluyor.
 • Lavanta sabunu gibi rahatlatıcı özelliği bulunan sabunlar, ciltteki sivilcelenmelerin de azalmasını sağlıyor.
Bunu da oku :  Sabun Yapma Metotları

(Visited 762 times, 2 visits today)

Related posts

Leave a Comment