Sabundan Diş Yapımı Nasıl Olur?

sabundan diş yapımı

Sabundan Diş Yapımı Nasıl Olur?
Sabundan diş yapımı diş protez derslerinde ve diş hekimliğinde karşılaşacağınız bir durum. Derslerde size yardımcı olması için başlayalım!!

Gerekli malzemeler:
? Spatül (kesici minik bıçaklar) ? Örtü (muşamba)
? Kağıt ? Kalem ? Sabun
? Cetvel(dişi ölçerek çizmek isteyenlere)

1.) Yapacağınız dişin 6 yüzünün de (ön, arka, sağ, sol, üst ve alt) görünümünü kolaylık olması için başta bir kağıda çizip kesin.
2.) Aldığınız sabunun ön ve arka yüzeylerindeki marka yazan kısmı tıraşlayarak işe başlayalım. 6 yüzü de düzgün olsun.
3.) Çizip kestiğiniz iki boyutlu resimleri sabunun üzerine yerleştirin ve kağıdın kenarlarından elinizdeki kesici aletle hafifçe sabunun üzerine çizin. Çizerken dişin en alt ve üstünün aynı hizada olmasını sağlayın. Şimdi elinizde dikdörtgen sabunun 6 yüzünde dişin çizilmiş hali var.
4.) Kök ve kron ( dişin ağzımızda görünen kısmı) kısmını yine hafifçe ayıracak şekilde sabunun dört yüzüne de bir çizgi çekin. Yani yere paralel bir çizgi.


Sabundan Santral Diş Yapımı #1 Tooth Making From Soap

Bunu da oku :  Himalaya Tuzu Sabunu Tarifi


Sabundan Santral Diş Yapımı #2 Tooth Making From Soap

5.) Dişi yapmaya kron yani üst kısmından başlayın. Yan yüzden bakınca görünen eğimi vermek için önden arkaya saç tarar gibi eğimi verin. Bu işlemi yaparken ön tarafa çizdiğiniz önden görünüm şablonu gidecektir ama sıkıntı yapmayın. Yan tarafların eğimine kadar gelince tekrar elinizde bulunan önden görünüm şablonunu eğimli yüzeye yerleştirip çizin.
6.) Arka kısımdan da aynı işlemleri yapın. Yandan bakınca görünen eğimleri verin ve tekrar elde ettiğiniz eğimli yüzeye elinizde bulunan kağıdı yerleştirip kenarlarından geçin.
7.) Ön ve arkaya yeniden çizdiğiniz şablonlarla kesmeye, tıraşlamaya devam edin. Dişin kron kısmı bu şekilde bitmiş olacak. Çok ince detayları kökü de bitirince yaparsınız.
8.) Kök için de şablonlar hazırlayıp aynı işlemleri uygulayın. Kökü çok inceltmeyin. Arada sırada çizdiğiniz kağıtları yüzeylere yerleştirip kontrol edin. Tüm diş bitince kenar kısımları sivri olmasın. Eğer keskin kenarlarınız varsa yumuşatmak için sağdan sola hafifçe yontmaya devam edin. Bu aşamadan sonraki işlemleri yavaş ve çok bastırmadan yapın. Sabun sert darbelerde kırılabilir.

Bunu da oku :  Sabun Kalıbı

!!!Parlatmak için!!!: *İnce tül çorap ve *Saten kumaş parçasına ihtiyacımız olacak.
Öncelikle ince tül çorapla çok bastırmadan tüm yüzeyleri ovalayın. Bu işlemi ne kadar uzun süre yaparsanız o kadar iyi olur. Tüm yüzeyleri çoraplayıp pürüzlü yüzeyleri giderdikten sonra saten parçasıyla aynı şekilde tüm dişi nazikçe ovalayın. Satenin daha parlak yüzeyiyle yaptığınız bu işlemin süresi de ne kadar uzun olursa o kadar iyi parlar.

Birkaç kez denemek bu duruma elinizi alıştıracaktır. Denemekte fayda var. Hepinize kolay gelsin.
blogmolar .blogspot.com.tr

5/5 - (14 votes)
(Visited 4.488 times, 3 visits today)

Related posts

Leave a Comment