Portakallı Sabun Tarifi

portakalli-sabun

Portakal

Portakal, neredeyse herkesin sevdiği bir meyve türüdür. Turunçgiller ailesinden olan bu meyve ülkemizde daha çok Adana, Mersin, Dörtyol ve Antalya gibi Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü illerde yetişmektedir.

Portakalın Özellikleri Nelerdir?

Portakal özellikle kış aylarında tükettiğimiz C vitamini deposudur. Portakal sabunu da içerdiği besleyici Özler sayesinde, hem cilt için oldukça ferahlatıcı hem de kokusuyla insanı rahatlatıcı ve stresini giderici etkileri bulunmaktadır.

Portakalın Faydaları Nelerdir?

Özellikle sabah kahvaltısında içilen portakal suyunun vücut için pek çok faydası mevcuttur. Güne dinamik başlamak isteyenlerin ya da bağışıklık sistemlerini güçlendirmeyi planlayanların tercih edebileceği portakal ve taze sıkılmış portakal suları ile birçok hastalığa karşı direnç kazanılması mümkündür.

Soğuk algınlığında, gribal enfeksiyonlarda, kas incinmelerinde, çeşitli kalp rahatsızlıklarında ve felç durumlarında yenebilecek portakalın, içerisinde bulunan bioflavia bir nevi antioksidan görevi görerek özellikle kılcal damarların güçlendirilmesi konusunda önemli görevler üstlenebilir.

Kalbin zarar görmesini engelleyen portakal, vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelen çürüme ve ezilmelerin kısa sürede iyileşmesine imkan verir. Portakalın içerisinde yer alan folik asit öksürük üzerinde de oldukça etkilidir. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan portakal ayrıca pankreas kanseri ve mide kanserinde destekleyici tedavi yöntemi olarak tercih edilebilir.

Bunu da oku :  Sabun ve Hammadde Cenneti

Doğanın mucizelerinden birisi olan portakalın en önemli faydalarından birisi içerisinde barındırdığı yüksek oranda potasyum miktarı ile tansiyonu dengelemesidir. Ayrıca cilt kuruması üzerinde etkili olan bu meyve, kırışıklıkları önleyerek cildi gençleştirmesi ile de bilinir. Portakal küçük çocuklarda fiziksel ve zihinsel gelişime olumlu katkı sağlar. Bazı kanser türlerinde uzman doktorlar tarafından dahi önerilen portakal damar tıkanıklığını önleyerek ömrü uzatır.

Bunlardan başka stresi azaltıcı etkisi olduğundan, depresyondaki hastalara önerilir. Kolesterole iyi gelir, idrar söktürücüdür. Olağanüstü kokusu sayesinde parfüm sektöründe de tercih edilmektedir. Antioksidan olduğundan vücudu zararlı maddelerden temizler, hücreleri yenileyerek yaşlanmayı geciktirir. Gıdalardan demir alınımını artırır, enfeksiyon oluşumunu engeller.

Peki bu portakal sabununu nerede bulurum derseniz, size evde kendiniz yapmayı öneriyoruz.


İşte ev yapımı portakallı sabun için malzemeler :

  • 85 gram zeytinyağı
  • 10 gram portakal yağı (aktarlarda bulabilirsiniz)
  • 5 gram Kakao yağı
  • bir çimdik kaya tuzu
  • 13 gram kostik
  • 26 gram saf su
  • az miktarda rendelenmiş portakal kabuğu

Daha önce evde sabun yapmadıysanız sabun yapımı Güvenliği ve kostik güvenliği yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Sabun yaparken hassas terazi kullanmanızı, su kostik karışımı yapılırken eldiven,maske, koruyucu gözlük kullanmanızı ve bu işlemi açık havada çocuklardan uzak bir şekilde yapmanızı tavsiye ederiz.

Bunu da oku :  Sarımsaklı Sabun Tarifi

Evde portakallı sabun yapımına geçersek, Öncelikle sıvı kostik açık havada karıştırılır. Daha sonra soğumaya bırakılır. Su ve kostik Oda sıcaklığına soğuduğunda yağ ile karıştırma aşamasına geçiyoruz.

Portakal yağı, zeytinyağı ve kakao yağını bir kapta karıştırın. Ardından içine yavaş yavaş su kostik karışımını dökmeye başlayayım. Bu işlemi yaparken sürekli karıştırıyoruz. Ardından bir çimdik tuz atın.

Karıştırmaya devam ederken yaklaşık 5 dakika sonra, rendelenmiş portakal kabuğunu da isteğe bağlı atabilirsiniz.
Bu karışım yaklaşık 30 dakika boyunca sürekli puding kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. İşlem esnasında isterseniz blender da kullanabilirsiniz. Ancak sabun yaptığınız blenderi daha sonra yemek işlerine kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Karışım puding kıvamına geldiğinde sabun karşımız hazır. Ardından kalıplara döküp üzerini Streç film ile kaplıyoruz. Streç film ile kapladığımız sabun karışımımızı, kalıbı ile birlikte havluya sarıyoruz. Bir gece havluda bekleyecek. Ertesi gün havludan çıkarıp, kalıbı ile birlikte serin ve güneş görmeyen bir yere koyuyoruz. 6 hafta boyunca sabunlaşma reaksiyonu tamamlanması için portakal sabunumuz bekleyecek. 6 hafta sonunda ev yapımı portakallı sabun hazır, kullanabilirsiniz. Özellikle kokusuyla sizi cezbedecektir.

(Visited 604 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment