Sabundan Meyve Yapımı

meyve-sabunlar

Geçmişi Osmanlı imparatorluğuna dayanan meyve sabunları, diğer adıyla mis veya misk sabunları..

Osmanlı zamanında misafirler için özel olarak hazırlatılırmış. Yapımında hiçbir kalıp kullanılmadan tamamen elde yapılır. İçinde sadece su ve sağlığa zararlı olmayan gıda boyaları kullanılır. Dostlarınıza hediye etmek için, evinizde dekor için çok zevkli bir uğraş…

Malzemeler:
– Beyaz sabun,
– Leğen,
– Rende,
– Su,
– Karanfil,
– Kiraz sapı,
– Gıda boyası(kumaş boyası)
– Sulu boya fırçası,
– İnce ve kalın teller,
– Askılık.
– Üzüm için; sarı ve yeşil şeffaf sabun,
– Çiçek teli bıçak,
– Yaprak.

Yapılışı:
Sabun rendenin ince tarafı ile rendelenir. Su ile yoğrulur.(Çok sıvı yada katı olmamak şartı ile) büyüklük olarak bir kalıp bir meyve hesap edilerek avuç içine alınan sabun yuvarlanır, sıkıştırılır. Hangi meyve yapılmak isteniyorsa onun şekli verilir. Karanfil takılması gereken yerlere karanfil takılır kurumaya bırakılır.

Kuruyan meyvelere, sap yerlerine takılacak şekilde teller takılır. (Küçük olanlara ince tel, büyük olanlara kalın tel) Kapların içine gerçek renklerle doğru orantılı olarak gıda boyaları hazırlanır. Renklerine göre ayrılarak kalın ve ince sulu boya fırçaları ile boyanır. (Gıda boyası ile elde edilemeyen renkler kumaş boyası ile elde edilebilir)

Askılara veya çamaşırlıklara asılarak kurutulur. Tüp üzerinde tepsi içine sıcak su konur. Tepsinin içine içi sıcak su dolu bir tencere konur. Tencerenin içine rendelenmiş sabun atılır, erimesi beklenir.

Cilanın ayran kıvamında olmasına dikkat edilir. Boyanan meyveler tek tek cilaya batırılıp asılarak, tekrar kurumaya bırakılır. Kuruma işlemi bitince telleri çıkarılır. Sap yerleri var ise sapları takılır.

Yumuşak bir bez ile parlatılır ve istenilen şekilde tanzim edilir.
Üzüm sabunları istenilen büyüklükte karelere kesilir, yuvarlanıp üzüm şekli verilir. Çiçek tellerine dizilerek salkım yapılır, yaprak takılır. İsteniyorsa filiz yapılıp takılır. Tanzim edilir.

(Visited 293 times, 1 visits today)

ilgili yazılar

Leave a Comment