Sabun Oymacılığı

sabun-oymaciligi

Sabun Oymacılığı Nedir?

Sabun oyma sanatı hem çocuklar hem de yetişkinler için harika bir hobidir. Sabun oymacılığında, keskin bir bıçak kullanabileceğiniz gibi yumuşak tasarımınızı yapmak için kaşık, çatal ve kürdan gibi ev eşyalarını da kullanabilirsiniz. Buna ek olarak, sabun çubuklarınızı hazır tutarak arzulanan karmaşık tasarımlarıda şekillendirilebilirsiniz. Sabun oymacılığı yapmak için, tek ihtiyacınız olan sabun ve aletlerini temin etmek, tasarımınızı izlemek, sonra sabun parçalarını yontmaktır.

Hediyelik Sabun Nasıl Hazırlanır?

Yılbaşı, doğum günü kutlamaları, baby shower’lar, ev ziyaretleri gibi özel günler  için sevdiklerinizi hem şaşırtacak hem de memnun edecek bir hediye hazırlamak istemez miydiniz? Hem şık hem de kalıcı, birde sizin emeğiniz ile yapılan bir hediye olarak sabun oyma sanatına başvurabilirsiniz.

1. Adım: Malzemelerin Toplanması
Bir sabun seçin. Bu herhangi bir sabun olabilir, ancak sabun sert olursa, kesmek o kadar zor olacaktır. Öte yandan, sert yerine yumuşak ise, parçalanması daha muhtemel olacaktır. Dikdörtgen sabun, yuvarlak sabun yerine yeni başlayanlar için daha kullanışlı bir seçimdir. Kullandığınız renk sizin proje fikrinize kalmış.

Bunu da oku :  Sabun ve Deterjan Arasındaki Farklar

2. Adım: Bıçağı Alın
Bir oyma veya soyma bıçağı sabunu temel bir şekle sokmak için mükemmeldir. Sabun genellikle çocukların tereyağı bıçaklarını, plastik bıçakları, kaşıkları daha yerinde olacaktır. Ayrıntılı çalışma için detaylandırma bıçağı gibi daha ince bir bıçak veya kürdan almak isteyebilirsiniz.

3. Adım: Çalışma Alanınızı Örtün
Oymalarını yapacağınız alanın üzerine gazete yayın. İşiniz bittiğinde sabun parçalarını kolayca çıkarmak için gazeteyi kapatabilirsiniz. Başka bir seçenek de çalışırken sabunu bir kabın üzerine koymaktır.


Video silinirse youtube’da ara: sabun oymacılığı

4. Adım: Konuyla İlgili Karar Verin
Sabunla yaptığınız şey yalnızca hayal gücünüzle sınırlıdır. Yeni başlayanlar için, kaplumbağa, balık veya kalp gibi bir blok şekli seçmek başarınızı arttıracaktır.

5. Adım: Bir Taslak Çizin
Ana hattı yapmak için bir kurşun kalem ya da bir bıçak kullanabilirsiniz. Bu temel taslak sabunun hangi kısımlarını çıkarmanız gerektiğini gösterir.

6. Adım: Dış Kısımları Kes
Bu kesikler kabaca yapılabilir, ancak çok hızlı gitmeye çalışırsanız sabun parçalanabilir. Köşelerden birinde başlayan sabun kenarlarını ayırın. Sabun tasarımınızın temel şeklini oluşturacak şekilde çizginizle sınırlı kalın. Bıçağı bir patates soyar gibi parmağınızla başparmak arasında tutarak sabunla ileri doğru çekerek deneyin.

Bunu da oku :  Sabundan Diş Yapımı Nasıl Olur?

7. Adım: Ayrıntılı Çalışmaya Başlayın
Bu noktada, sivri bıçak, plastik çatal, kürdan veya diğer keskin, hassas aletlere geçmek isteyebilirsiniz. Çubuğun ortasından çalışın ve hayvan şekli ise gözleri, çiçekler ise yaprakları gibi küçük ayrıntıları sıyırmak için aleti sürükleyin.

8. Adım: Sabunu Cilalayın

Yüzeyde kalan sabun parçacıklarını gidermek için parmaklarınızı veya kağıt havluyu dikkatlice kullanın. Mümkün olduğunca az baskı uygulayın. Bir sürü ayrıntı eklerseniz sabun kırılgan olacak. Parmağınızı ıslatın ve sabun yüzeyini ovarak pürüzsüz bir yüzey elde edin. Bunu yaptığınızda sabunu bir gün kurumaya bırakın.

(Visited 2.177 times, 3 visits today)

Related posts

Leave a Comment