Kalıp sabunun farklı kullanım alanları

beyaz sabun kalıp

Kalıp sabunun farklı kullanım alanları
Sabun, herkesin evinde sahip olduğu şeylerden biridir ve genellikle temizlikle ilgili her şey için kullanılır. Mağazalarda, özel bir şey için tasarlanmış çeşitleri de içeren tüm sabun ürünlerini bulabilirsiniz.

Bununla birlikte, kişisel hijyen için bir zorunluluk haline gelmenin ve evin temiz tutulmasının yanı sıra, diğer alanlarda da büyük bir yardımcı olabilir.

Kalıp sabunla aynaların buharlanmasını önleyebileceğiniz gibi çekmecelerinizin güzel kokmasını da sağlayabilirsiniz.

Genellikle elleri temizlemek için kullanılan kalıp sabunun birbirinden farklı kullanım alanları var. İşte katı sabunla yapılabilecekler…

✓ Gözlük kullanıyorsanız ve camları sürekli olarak buharlanıyorsa yapmanız gereken çok basit. Gözlük camlarına kalıp sabunu sürelim ve kuru bir mendille silelim. Gözlükler artık buharlanmayacak.

✓ Güzel kokulu kalıp bir sabunu küçük parçalara ayıralım ve çamaşır çekmecenize koyalım. Çekmeceniz ferah bir kokuya sahip olacaktır.

✓ Kalıp sabun kullanarak sıvı sabun da yapabilirsiniz. Bir adet kalıp sabunu rendeleyin ve içine 3 bardak su koyarak kaynatın. Oluşan karışımı soğutun ve sıvı sabun kabının içine koyun.

✓ Banyoda bulunan ve buharlanan aynalar içinde kalıp sabun kullanabilirsiniz. Bu işlem için kalıp sabunu banyo aynasına sürün ve temiz bir bezle silin. Banyodaki aynanız buharlanmayacaktır.

Bunu da oku :  Dünyanın En Pahalı Sabunu: Katar

Sabunların çekmeceleri yağlamak ve kapıların gıcırdamasını engellemek için kullanıldığını biliyor muydunuz? Tüm yapmanız gereken sabunu çekmece rayına veya kapı menteşelerine sürmek.

1. Boya lekelerini önleme
Evinizin duvarlarını boyarken kapılarınızı ve pencerelerinizi rastgele boya izlerinden ve damlalarından korumak için tek ihtiyacınız olan şey nemlendirilmiş bir kalıp sabun. Dökülmeleri ve lekeleri önlemek için menteşeleri ve tokmakları da kapladığınızdan emin olun.

2. Çivi çakmak
Duvara bir şey çivilemek için parmaklarınıza vurmaktan bıktınız mı? Biraz sabunla bu acı verici sıkıntıya elveda deyin.

Sabunu nemlendirin, çivinin gövdesine sürtün ve çiviyi duvara çakın. Sabun, çivinin duvara çok daha düzgün bir biçimde girmesini sağlar, böylece parmaklarınıza o kadar çok isabet etmek zorunda kalmazsınız! Harika şekilde çalışacaktır!

3. Gaz kaçaklarını saptama
Gaz kaçakları, özellikle zamanında tespit edilmesi zor olabileceği için endişe uyandırcı bir konudur. Gaz kokusu aldığınızı düşünüyorsanız, sabunu su ile karıştırın ve borularınızı test edin. Şüphelendiğiniz sorunlu alanlara uygulayın. Eğer kabarcıklar olursa, bir sızıntı olduğu anlamına gelir.

4. Çekmece raylarını yağlama
Sıkışmış çekmeceler can sıkıcıdır ve sabrınızı gerçekten test edebilir. Onlarla bir daha uğraşmamak için, metal rayları biraz sabun ile yağlayın. Sabunu ıslatın, raylara sürtün ve her zamanki gibi açıldıklarını göreceksiniz.

Bunu da oku :  Sabun Paketleyerek Ek Gelir Elde Edin

5. Kalan yapıştırıcıyı çıkarma
Duvar kağıdını kaldırdıktan sonra duvarlarınızda kalan yapıştırıcı parçaları görüyor musunuz? Bunun evinizin görünümünü mahvetmesine izin vermeyin! Biraz sabunu ılık suyla karıştırıp yumuşak bir süngerle yapışkan bölgelere sürtün.

6. Kapıların gıcırdamasını durdurun
Gıcırtılı kapılar evin içerisinde oldukça rahatsız edici olabilir. Mağazalarda satılan yağları kullanabileceğiniz gibi sabun da bu küçük problemi çözmek için kullanılabilir.

Biraz sabun ve suyu karıştırın, menteşelere uygulamak için bir diş fırçası kullanın ve farkı hemen fark edeceksiniz.

7. Tırnaklarınızı temiz tutun
Avlu veya bahçe ile uğraşmak, muhtemelen kirli tırnaklarla sonuçlanır. Ama neden önlemek yerine bu sorunla uğraşmak isteyesiniz ki? Toprak ile çalışmadan önce tırnaklarınıza biraz sıvı veya katı sabun sürün. Bu şekilde tırnaklarınızı temiz tutacaksınız.

8. Oyukların ve çatlakların cilalanması
Durup bakarsanız, evinizin duvarlarında çatlaklar ve oluklar görürsünüz. Genellikle onları çok iyi görünmeyen özel jel veya tutkalla örtüyoruz. Ancak onlardan daha estetik bir şekilde kurtulmak için sabun kullanabilirsiniz.

Küçük bir sabun nemlendirin ve olukları örtmek için kullandığınız yapıştırıcının veya diğer ürünün kenarlarını cilalamak için kullanın. Bunu ürün kurumadan önce yapmaya çalışın, çünkü kuruduktan sonra iyi sonuçlar almak zordur.

Bunu da oku :  Nara Fine Arts Studio Sabun Yapım Atölyesi

9. Deri ayakkabıları yumuşatma
Bu, her tür ayakkabı üzerinde işe yaramasa da, küçük bir sabun ayaklarınızı sıkan deri ayakkabıları yumuşatmak için yardımcı olabilir. Ayakkabının iç kısmına sürtün, birkaç saat bırakın ve daha rahat ayakkabıların tadını çıkarın.

10. Zor lekelerden kurtulmak
Elbiselerinizi temizlemek için her türlü leke sökücüyü piyasada bulabilirsiniz. Bununla birlikte, bazıları sadece kumaşı etkilemekle kalmayıp, çevre için de kötü olan kimyasallardan imal edilmektedir.

Bu kimyasallara maruz kalmayı önlemek için, bu basit numarayı beyaz sabunla kullanmak isteyebilirsiniz. Kalıbı kumaşın altına, lekenin bulunduğu yere koyun, alanı nemlendirin ve maddeyi çıkarmak için ovun.

5/5 - (17 votes)
(Visited 758 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment