Asya’nın Terapisi: Ylang Ylang Sabunu

ylang-sabunu

Ylang Ylang Ağacı (Cananga Odorata)

Cananga odorata ağacının güzel kokulu çiçeklerinden damıtılan ylang ylang yağı, çeşitli amaçlar için kullanılır. Güney-doğu Asya yağmur ormanlarına özgü Annonaceae ailesine ait bir ağaçtır.

Cananga odorata ağacı, yaklaşık 40 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir. Bu ağaç tarafından üretilen çiçeklerin uzun ve sarkık yeşilimsi-sarı yaprakları vardır. Her yıldız şeklindeki çiçeğinin bazen pembe de olabilen altı yaprağı vardır. Ylang ylang yağı bu çiçeklerden buhar damıtma yoluyla elde edilir.

Yukarıda belirtildiği gibi, ylang ylang ağacı kokulu çiçeklerinden dolayı çok değerlidir. Aslında bu ağaç aynı zamanda parfüm ağacı olarak da bilinir. Bu ağaçtan elde edilen yağ, özellikle kokusu için en çok da parfüm yapımında kullanılır. Ylang ylang yağı ayrıca aromaterapide kullanılır ve pek çok sağlık sorununun giderilmesinde etkili olduğu söylenmektedir. Aynı zamanda bazı bitkisel ilaçların yapımında kullanılan bir aktif maddedir. Bu yağın egzotik bir kokusu ve sarımsı bir rengi vardır. Ylang ylang ağacının parlak kaplamalı, oval, sivri yaprakları vardır.

Ylang Ylang Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Ylang ylangın Doğu ve Batı’da kullanımı uzun bir geçmişe sahiptir. Endonezya’da, ylang ylang çiçek yaprakları düğün gecesi evli çiftlerin yatakları üzerine dağınık biçimde bırakılır. Filipinler’de, şifacılar böcek sokması, yılan sokması, kesikler, yanıklar ve sıyrıklar için tedavi de ylang ylang kullanmıştır.

Ylang Ylang Yağı

Ylang ylang esansiyel yağı, ylang ylang ağacının taze çiçeklerinin buhar damıtımı ile çıkarılır. Ylang ylang uçucu yağının ana bileşenleri benzil asetat, benzil benzoat linalol, karyofilin, geranil asetat, metil benzoat, p-kresil metil eter ve seskiterpenler olarak bilinen diğer bileşenlerdir. Bunların hepsi aroma ve tıbbi özelliklerine katkıda bulunmaktadır. Ylang ylang esansiyel yağı, parfümlerde ve aromaterapi uygulamalarında çok hoş ve narin kokusu ile yaygın şekilde kullanılmasının yanı sıra, aşağıda sıralanan çeşitli tıbbi amaçlar için de sıklıkla ylang ylang yağına başvurulmaktadır.

Ylang Ylang Yağının Sağlığa Olan Faydaları Nelerdir?
Kan dolaşımını artırır: Ylang ylang yağı kan dolaşımına etki etmektedir. Vücudun her tarafındaki dolaşımı arttırırken kan basıncını düşürmeye yardımcı olmaktadır. Kardiyovasküler sistem için de faydalıdır. Bu yağ kardiyovasküler problemleri olanlar için son derece önemlidir. Ayrıca, daha iyi kan dolaşımını sağlamaya destek olduğu için kardiyovasküler sistemdeki iltihaplanmayı da azaltmaya destek olmaktadır. (2)

Stresle mücadele eder: Endişe veya depresyon dönemlerinde ylang ylang yağını teneffüs etmek, kişinin ruh halini hızla artırmaya yardımcı olmaktadır. Genellikle endişe ve depresyonun neden olduğu olumsuz duygu ve düşünceleri azaltmada oldukça faydalı olabilmektedir. Aynı zamanda depresyon, kaygı ve olumsuz duyguların bedene ve zihne verdiği yan etkileri de engeller. Hem zihnen hem bedenen bir rahatlama sağlar.

Sindirim sistemine iyi gelir: Stres, endişe ve depresyon genellikle sindirim sisteminizde tahribat yaratabilir. Ancak, ylang ylang bu sorunları azaltarak sindirim sisteminizi daha düzenli hale getirmeye yardımcı olabilir. Antiseptik özelliklere sahip olan bu yağ, sindirim sisteminde oluşabilecek herhangi bir bakteri veya enfeksiyonun atılmasına ve azaltılmasına destek olmaktadır. (3)

Antiseptiktir: Ylang ylang uçucu yağı yüzyıllar boyunca Asya’da küçük yaraları tedavi etmek için kullanılmıştır. Güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir ve yaralara uygulanır. Bu yağ taşıyıcı yağ ile birlikte herhangi bir enfeksiyonla savaşacak ve yaranın iyileşmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca tetanosa neden olan bakteriyi öldürme gücüne sahip olduğu da düşünülmektedir.

Mantarla mücadele eder: Ylang ylang uçucu yağ, atletin ayağı ve mantar yarası gibi mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için de kullanılabilir. Ylang ylang yağını birkaç damla yağ karıştırın taşıyıcı yağ ya da basit bir losyon ile karıştırın ve ardından ayaklara masaj yapın. Sonrasında gece boyunca bırakın. Yağ, sporcunun ayağına neden olan mantar enfeksiyonuyla savaşacak ve sorunu çözecektir. (4)

Kalp sağlığına iyi gelir: Kan basıncını kontrol etmek ve kalbinizin sağlığını korumak söz konusu olduğunda, ylang ylang yağından daha etkili olan uçucu yağ sayısı azdır. Bu yağ dolaşımı ve vücuttaki kan akışını artırabilir. Ylang ylang yağı ve kan basıncına etkileri üzerine yapılan son araştırmalar oldukça umut verici bulunmuştur. Yüksek tansiyonunuz veya nabız seviyenizin yüksek olması durumunda gün boyunca ve geceleyin yatağınızın yakınına ylang ylang yağı yaymayı deneyin.

Enerji verir: Ylang ylang yağının bu faydası duygusal faydalarıyla bağlantılıdır. Bazen gün boyunca ihtiyacınız olan enerjiden yoksun ve yorgun hissedersiniz. İşte bu durumda ylang ylang gerçek bir yardımcı olabilir. Bu yağın kokusu canlandırıcı ve enerji vericidir ve gün boyunca ihtiyaç duyulan enerjiyi verebilmektedir. Enerji seviyenizi arttırmak için, ylang ylang yağını doğrudan veya difüzör ile teneffüs edebilirsiniz.

Menstrüasyona iyi gelir: Birçok kadın menstrüel döngü sırasında semptomlar yaşar; bunların bazıları aşırı derecede ağrılı olabilir. En yaygın semptomlar arasında kramp, şişkinlik, ruhsal değişimler ve baş ağrıları sayılabilir. Neyse ki, ylang ylang esansiyel yağı doğal rahatlama sunmaktadır. Ylang ylang yağının stresle mücadelede kanıtlanmış bir yeteneği olduğundan menstrüasyon ile ilişkili duygusal sorunları hafifletmek için de kullanılabilir, Ayrıca pek çok kadının yaşadığı ağrı ve krampları hafifletmek için mükemmel bir topikal ilaçtır. (5)

Cilt sağlığını destekler: Ylang ylang, bir cilt koruyucusu olarak ya da yaşlanmanın veya tahrişin belirtilerini önlemeye yardımcı olmak için cilt üzerinde kullanılır. Melanom ve cilt kanseri hücrelerinin gelişimi ile mücadele etmede oldukça güçlüdür. Jojoba yağı veya hindistancevizi yağı ile 1-2 damla karıştırın ve korunması için günde bir veya iki kez yüzünüze masaj yapın.

Saç sağlığını destekler: Ylang ve Hindistancevizi yağının saçınıza yararı dokunabilecek birçok yolu bulunmaktadır. Sağlıklı, parlak saç görünümünü artırmak için, hindistancevizi yağı veya jojoba yağı (veya normal kremi) ile birlikte saç derinize ylang ylang yağını aralıklarla masaj yapmayı deneyin. Saç dökülmesi tedavisi olarak kullanılmanın yanı sıra, karışıklık ve kepeklenmeyi önlemeye de yardımcı olmak için harika bir yoldur.

Diyabete iyi gelir: Ylang ylang, doku ve hücrelerin hasar görmesini önlemeye yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle, diyabet komplikasyonları sebebiyle oluşan sinir hasar riskini azalttığı için doğal bir diyabet tedavi yöntemi olarak görülür. Besin refleks noktalarına, karın ve pankreasa bir miktar ylang ylang yağıyla masaj yapın. (6)

Sinir sistemine iyi gelir: Ylang ylang yağı beyin sağlığı güçlendirmek için harika bir yağ olarak bilinmektedir. Sinir sistemin için faydalıdır ve sinir sistemini güçlendirir. Ayrıca, herhangi bir sinir bozukluğundan muzdarip olmamak için stresinizi azaltacak ve sinirlerinizi yatıştıracaktır.

Egzamayı tedavi eder: Egzama, işlevsiz sebase bezinden kaynaklanan bir hastalıktır. Epidermal hücreleri enfekte eder ve cildinizde görülmeye başlar. Cildinizin güzelliğini alıp ona zorlu ve pürüzlü bir görünümü getirir. Saç derinizde, yanağınızda veya kaşınızda oluşabilir. Bununla birlikte, ylang ylang esansiyel yağ ile bu iltihaplanma durumunu iyileştirebilir. Bu yağ sebum üretimini düzenleyerek cildin kızarıklığını azaltabilmektedir.

Afrodizyaktır: Ylang ylang yağı cinsel yaşamınızı da geliştirebilir. Libido kaybı son zamanlarda epey bir sorun teşkil etmektedir, ancak ylang ylang gibi uçucu yağlara güveniyorsanız cinsel gücünüzü önemli ölçüde artırabilirsiniz. Bu yağ, iş yükü, stres veya depresyon nedeniyle oluşan cinsel ilgiyi kaybedenler için en iyisidir. (7)

Ylang Ylang Yağının Zararları Nelerdir?
Hassas ve kızarıklığa eğilimli cilde sahip olan insanlar, tahrişi önlemek için ylang ylang uçucu yağını kullanmaktan kaçınmalıdır. Taşıyıcı yağ ile çok düşük konsantrasyonlarda kullanmayı tercih edebilirsiniz. Hamilelik sırasında ylang ylang kullanan annenin bebeğe yağın geçmesine neden olduğu söylenmektedir, bu nedenle hamile kadınların bundan kaçınmaları önerilir. Yüksek miktarda ylang ylang yağı kullanımının bazı kişilerde şiddetli baş ağrısı ve bulantıya neden olduğu bilinmektedir. Daha yüksek dozların amaçlanan sonuçların tersi durumlara neden olduğu görülmüştür.

Ylang Ylang Sabunu

Ylang ylang yağı da ev yapımı ve ticari sabunlar, şampuanlar, losyonlar ve yüz kremlerinde kullanılır. Bu kuru cilt, kuru kafa derisi ve çatlamış dudakların tedavisi için özellikle iyidir. Bu yağın tuz ve güneşten saçları ve cildi koruduğuna inanılır , şifadır.Besleyici hatta pürüzlü, kuru ciltler için bir üne sahiptir. Yağ çok güçlü olduğu için, genellikle kozmetik amaçlar için sandal ağacı, limon, portakal ya da paçuli yağı ile birleştirilir. Lavanta, sardunya, gül yağı ile kombine bir şekilde kullanılır. Aromaterapide ylang ylang stress giderici olarak kullanılır, antiseptiktir. Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

(Visited 792 times, 1 visits today)

ilgili yazılar

Leave a Comment