Pirinç Sütü Sabunu

pirinc_sabunu

Pirinç Sütü Sabunu

Pirinç
Buğdaygiller familyasından, 50-120 cm boyunda bir yıllık dikine yükselen ve kökten çatallaşarak küme oluşturan bir bitkidir. Yaprakları şerit şeklinde olup sivricedir. Pirinçin son yapraktan sonra uzun bir sap üzerinde 2-5 başak demetinden meydana gelir. Her başakçığında bir çiçek vardır. Tanesi (pirinç) burada meydana gelir. Çeltik en eski kültür bitkilerindendir. Gen merkezinin Güneydoğu Asya’da Hindistan ve Çin olduğu tahmin edilmektedir.

Pirinç, dünya nüfusunun üçte ikisinin tükettiği vazgeçilmez bir gıda maddesidir. Sodyum ve yağ içermeyen pirinç, böbreklerinden, kalp yetersizliğinden ve ödemden rahatsızlık duyanlar için eşsiz bir gıdadır.

Suda yetişen tek tahıl olan pirincin, besin maddelerince zengin toprakları sevmesi ve ılık sularda yetişmesi ürüne yansımaktadır. Hemen hemen tüm çeşitleri protein, karbonhidrat, fosfor, demir, kalsiyum, B1,B2 vitaminleri ve az da olsa A ve C vitaminlerini içermektedir, içerdiği mineraller sayesinde kemik yapısının gelişimini, cildin ve tırnakların parlaklaşmasını sağlamaktadır. Pirinç alerjik olmayan bir gıda maddesidir. Özel hasta diyetlerinde ve verdiği tokluk hissiyle zayıflama diyetlerinde kullanılabilir. Aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzenleyen, tansiyonu düşürücü etkisinden dolayı sıkça tüketilen pirinç, mutfakların vazgeçilmezidir. 1998 yılından bu yana, neredeyse ABD’deki tüm beyaz pirinçler, B vitamini ve folik asit ile zenginleştirilmektedir. Bu programdan bu yana kadınlardaki beyin kanaması riskinin, yılda yüzde üç oranında azaldığı gözlenmiştir.

Bunu da oku :  Tarihi Halep (Allepo) Sabunu

Pirinç Suyu
Kadınlar dünyayı diğer kültürlerden güzellik sırları elde etmek için araştırmışlardır. Ve pirinç suyu sadece bunlardan biri olabilir. Bu eski Asya sırrı, haşlanmış pirinç tenceresinde kalan su, yüzyıllardır kadınlar tarafından saç ve cilt güzelleştirmek için kullanılmış ve hatta sağlık açısından faydalanılmıştır. Pirinç suyu, cilt beyazlatma için doğal güzelliğinizi arttırmak için ucuz ve etkili bir çözümdür.

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

 • Pirinç sabununun içerisindeki bileşenlerin cildi beyazlatıcı etkisi vardır.
 • Yüzünüzde sağlıklı bir ışıltı bırakır.
 • Düzenli olarak kullanıldığında pirinç suyundaki çeşitli besinler cildinizdeki renk bozukluğunun düzelmesine yardımcı olur.
 • Pirinç suyu ve pirinç unu gibi doğal ilaçlar cildinizi zararlı UV ışınlarından korur.
 • Yüzünüzdeki yara izlerini ve diğer koyu renk lekelerin renginin açılmasına ve daha soluk görünmelerine katkı sağlar.
 • Akne lekelerinin neden olduğu iltihaplanma, pirinç suyunda bulunan anti-enflamatuar özellik kullanılarak azaltılabilir.
 • İyi bir cilt nemlendirme ürünüdür.
 • Nemin cilde hapsederek cildinizin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.
 • Pirinç suyu , cildin üzerinde çirkin gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur.
 • Fazla üretilen yağı ciltten temizler.
 • Güneş yanıklarını hafifleterek cildi rahatlatır.
 • Cildinizin sağlam ve genç görünmesini sağlar.
 • Antioksidan aktivite, ince zarlarla sonuçlanan hücre zarına zarar verebilecek serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur.
Bunu da oku :  Tarçın Sabunu

Pirinç Suyunun Saç İçin Faydaları
Pirinç suyu, saç elastikiyetini güçlendirmek ve daha hızlı büyümesi için Çin’den Hewanglu’dan Yao Köyü’nde ki kadınlar tarafında kullanılmıştır. Saç durulama olarak kullanılır.

 • Pirinç suyu, saç yenilenmesinde yardımcı olabilecek B, C ve E vitaminleri ve amino asitler gibi vitaminler içerir.
 • Pirinç suyu, yüzey sürtünmesini azaltmak ve saç esnekliğini arttırmak gibi saç bakımı etkisi sağlar.
 • Pirinç suyunda hasarlı kılları koruyabilen ve zarar görmesini önleyebilen inositol karbonhidratı vardır.
 • Bilimsel görüntüleme tekniği ile inositolün durulamadan sonra bile saçın içinde kaldığını, devam eden saç koruması ve güzelleştirici etkileri olduğunu göstermektedir.
 • Buna ek olarak, pirinç suyundaki amino asitler saç köklerini güçlendirir, hacim ve parlaklık kazandırır ve saç ipeksi pürüzsüz hale getirir.

Mayalanmış (Fermente) Pirinç Suyu
Yukarıda bahsedilen faydalar eğer pirinç suyunu mayalanmaya bırakırsanız daha da artacaktır. Fermente edilmiş, yani mayalanmış pirinç suyu sadece normal pirinç suyunun mayalanmaya bırakılarak hafifçe ekşiye dönmesi sonucu elde edilir. Mayalanmış pirinç suyunda da B vitaminleri, E vitamini, mineraller, antioksidanlar ve farklı olarak mayalanma sürecinde etkili olan “pitera” isimli bir madde bulunur. Bu madde son zamanlarda yaşlanma karşıtı hücre yenileyici özellikleriyle bütün kozmetik ve sağlık sektöründe popülerlik kazanmaya başlamış bir maddedir.

Bunu da oku :  Keçi Sütü Sabunu

Elde edilen fermente pirinç suyu yüz temizleyicisi, tonik ve saçı durulama amaçlı kullanılabilir. Mayalanmış pirinç suyunun içindeki maddelerin gözenekleri sıkılaştırdığı, kırışıklıkları azalttığı, cildi gerginleştirip parlaklaştırdığı bilinmektedir. Öyleyse genç ve dikkat çekici görünmek isteyenler için fermente pirinç suyu mükemmel bir tercih!

Pirinç Suyu Sabunu
Herkes kusursuz mükemmel bir cilde sahip olmak ister. Fakat bunun için sadece istemek yeterli olmuyor. Cilt bakımındaki en önemli noktalardan biride cildin temizliğinin düzenli ve doğru şekilde yapılmasıdır.

Pirinç sabunu cildinizi temizleyerek cilt tonunuzu dengeler. Bunu yaparken yüzünüzün yağ ve pH dengesine zarar vermez. Toz, kir ve sigara dumanının yüze verdiği hasarları deri altındaki yağ tabakasını ve sivilce oluşumunu dengeler.

Pirinç Sabunu Nasıl Kullanılır?
Katran Dükkanı Pirinç Sabunu Günde en az iki kere elde köpürtülerek cilde parmaklarla masaj yapılarak uygulanır, maske şeklinde iki dakika bekletildikten sonra su ile durulanır.

5/5 - (15 votes)
(Visited 1.184 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment