Eşek Sütü Sabunu

eşek sütü sabunu

Eşek Sütü Sabunu

Eşeklerin Bilimsel Sınıflandırılması
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Perissodactyla
Familya: Equidae

Evcilleştirilmiş ve doğada pek çok göreve sahip olan eşekler, asırlardır insanlarla beraber yaşayan hayvanlardır. Çalışkanlıkları ve uysallıklarıyla anılan eşekler, insanlar tarafından çalıştırılan, beslenen ve binek olarak kullanılan hayvanlar arasındadır.

Dayanıklı ve bir o kadar sabırlı bir hayvan olan eşek, çoğunlukla kırsal kesimlerde tarla ve taşıma işine yardımcı olması amacıyla satın alınmaktadır. Modern çağ ile beraber, teknolojik araçların çoğalması eşeklere olan ihtiyacı azaltsa da araçların ulaşamadığı dağlık alanlarda eşekler kullanılmaya devam etmektedir. Özellikle uzun yollarda en çok ihtiyaç duyulan hayvanlar arasındadır.

Yabani hayatta yaşamları yaklaşık 25-30 yıl olan eşeklerin bakım şartları değiştiğinde ömürleri de uzamaktadır. Evcil hayata adapte olabilen eşeklerin ise bakım şartları ve kullanım alanlarına bağlı olarak 35-40 yıl kadar yaşadıkları bilinmektedir. Yük taşımacılığı ya da eziyetli işlerle yorulan eşeklerin en fazla 35 yaşına kadar dayanabildikleri bilinmektedir.

Bunu da oku :  Ballı Sabun Tarifi

Eşekler her ne kadar yük ve binek hayvanı olarak anılsa da son yapılan araştırmalar doğrultusunda eşek sütünün de oldukça faydalı olduğu görülmüştür. Protein bakımından diğer tüm süt çeşitlerinden en zengin olan bu sütü, temin etmek oldukça zordur. Bunun yanında özel olarak süt için yetiştirilen eşekler de yok değildir. Eşekler hakkında sık sorulan sorulardan bir tanesi ise etlerinin yenilip yenilmediğidir. Eşek etinin sağlıklı olmadığı, insan doğasına zarar verdiği bilinmektedir.

Eşek Sütünün Faydaları Nelerdir?

Mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
Kansere karşı direnç sağlıyor.
Astım ve bronşit gibi hastalıklara iyi geliyor.
Bazı cilt hastalıklarına çare olduğu biliniyor.
İçerisindeki yüksek kaliteli omega-3 sayesinde kalbi koruyor.
Kemik gelişimini arttırıyor.
Yağ yakımını hızlandırıyor ve vücudu formda tutuyor.
Küçük yaştaki çocuklara ve bebeklere tavsiye ediliyor.

Eşek Sütünü Kimler Tüketmelidir?

Anne sütünü yeteri kadar alamayan bebekler,
Astım, bronşit, nefes darlığı yaşayanlar,
Koah hastalığına sahip olanlar,
Akciğer, Karaciğer, Mide, Pankreas, Bağırsak, Cilt kanseri olanlar,
Tüberküloz rahatsızlığı yaşayanlar,
Kemik erimesi riski olanlar,
Omega 3 takviyesine ihtiyaç duyanlar,
Yüksek ateşi olanlar,
Vitiligo yaşayanlar.

Bunu da oku :  Çilekli Sabun Tarifi

Eşek Sütü Nasıl Kullanılır?

Çiğ olarak tüketilmesi önerilen eşek sütü, çocuklarda 2 çay bardağı yetişkinlerde ise 1 su bardağı oranında kullanılması gerekmektedir.

Cilt sorunları yaşayanların ise eşek sütünü, pamuk yardımı ile cilde uygulamaları sonuç vermektedir. Eşek sütü kremleri, sabunları, şampuanları da eczanelerde ve kozmetik ürün satan mağazalarda bulunmaktadır.

Astım ve bronşit hastalığına sahip olanların yukarıda verdiğimiz oranları 10 gün boyunca uygulaması gerekmektedir.

Eşek sütü sabunu, kanser, bronşit astım, egzama, sedef gibi hastalıklara yararlı olmakla birlikte eşek sütünden yapılan sabunlar özellikle sedef ve egzamaya iyi gelmektedir. Şeker, kalsiyum, protein açısından çok zengindir. Eşek sütü sağlık ve kozmetik alanında da sıkça kullanılmaktadır.

İçerisinde nemlendirici etkisi bulunan besinlerle yapılan sabunlar kozmetik alanında sıkça kullanılmaktadır. Eşek sütü sabunu da bunlardan biridir. Başlıca kullanım alanları genelde; Kırışıklıkları giderip güneş lekelerini yok etmektir. Doğal bir afrodizyaktır. Sedef ve egzama hastalığı olanlara birebir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Cildin nem oranını düzeltir ve cildin sıkılaşıp dolgunlaşmasını sağlar.
Eşek Sütü Sabunu

Bunu da oku :  Deve sütü sabunu

Saçlar için kullanıldığında güçlü dolgun ve parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Cildinde herhangi bir alerjisi olanları etkilememektedir. Yaşlanmayı geciktirir ve ciltte bulunan sivilce, siyah nokta gibi pürüzlerin çözümünde etkili rol oynar.

Eşek sütü sabunu kullanımı
Sabah, öğle ve aksam düzenli aralıklara kullanılmalıdır. Altı akıtmayan ve su veya başka bir şey ile temas etmeden muhafaza edilmelidir. Yüze uygulanırken maske yapıyormuşçasına sabunu yüzde köpürtüp 5 dakika sonra yıkanmalıdır. Vücudun her bölgesinde kullanılabilmektedir.

5/5 - (14 votes)
(Visited 791 times, 4 visits today)

Related posts

2 Thoughts to “Eşek Sütü Sabunu”

  1. Lale Gül

    Eşek sütü kanser, astım bronşit, egzama, sedef gibi hastalıklara karşı yardımcı oluyor, eşek sütünden yapılan sabunlar ise egzama ve sedefe iyi geliyor.

  2. Emine T.

    Eşek sütü sabununu düzenli olarak sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 defa uygulayın. Cildinizi köpürttükten sonra 5 dakika bekleyin. Ardından bol su ile durulayın.

Leave a Comment