Tarihi Halep (Allepo) Sabunu

halep-sabunu

Yüzyıllardan beri aynı yöntemle üretilen, asırlar öncesinde olduğu gibi sadece yüzde 80 zeytinyağı, yüzde 12 defne yağı ve soda içeren Halep Sabun üretimi Suriye’deki iç savaşın tehditi altında… Halep’in tarihi kalesinin duvarları ardında yaşayan bu gelenek Dünyanın en eski sabun üretimi özelliğini taşıyor.

Günümüzde dünyanın maruz kaldığı yapaylıktan tamamen korunmuş olarak doğal olarak üretilen Halep sabunu cilt üzerinde olumlu etkileriyle ünlü… Kuru, yağlı ya da hassas tüm cilt tiplerine uyum sağladığı belirtilen bu üretim saçlar içinde eşsiz bir bakım ürünü olarak kullanıla geliyor.

2000 yıldan fazla süredir Suriye’de zeytinyağı ve defne yağının karşımından üretilen, doğal bir sabundur. Halep sabunu cildinizi temizlerken hem yoğun bir şekilde cildi nemlendirmeye hem de cilde yumuşak bir yapı kazandırmaya yardımcı olur. Anti alerjik özelliğinden dolayı dermatologlar tarafından kaşıntılı, kızarık ve tahriş olmuş ciltler için tavsiye edilir. A ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin defne yağı ve zeytinyağı içermektedir.

Haçlılardan Bu Yana
Halep çevresindeki sabun üreticileri uluslararası pazarlara oldukça aşinalar… Son 30 yıl içinde Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Japonya’da aranılan bir ürün haline gelen geleneksel Halep sabunu; aslında yüzyıllar öncesinden Kuzeyden gelen Haçlı ordularının saldırılarının ardından dünyaya açılmaya başlamış…

Halep’te yüzyıllar boyunca aynı yöntemle üretilen Halep sabunu artık Paris’te üretiliyor.

Halep Sabununun İçeriği Nedir?

Zeytin yağı, defne yağı, sodyum hidroksit ve su içerikli bu sabunların cilt üzerinde de olumlu etkilerinin olduğu kanıtlanmış bir ürün. Ancak artık bu gelenek doğduğu yerde yaşatılmıyor. Suriye’de yıllarca süren iç savaşta zarar gören sabun fabrikaları diğerleri gibi kapandı.

Halep Sabununun Cilde Faydaları Nelerdir?

ADS
  • Bilhassa alerjik ciltlere, tahriş olmuş ciltlere, egzama, sedef, bakteriyel dermatit, akne, uçuk problemlerine ve böcek ısırıklarına karşı önerilen Halep (Allepo) Sabunu aynı zamanda kuru ve hassas ciltler ile çeşitli kimyasal hassasiyeti olan kişiler için uygundur.
  • Günlük cilt ve saç temizliğinde, ayrıca yüz maskesi veya traş sabunu olarak kullanılır.
  • Halep (Allepo) Sabunu saç dökülmesine karşı etkilidir.
  • Cilt yaşlanmasını geciktirmeye yardımcı olur.
  • Dünyada Halep Sabunu olarak bilinmesinin sebebi Halep ve çevresinde yetişen defne ağacından elde edilen defne tohumu yağından yapılmasıdır.
5/5 - (4 votes)
(Visited 1.060 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment