Çay Ağacı Sabunu

cay-agaci-sabunu

Çay Ağacı Nasıl Bir Bitkidir? Çay Ağacı Yağı Sağlığa Faydaları Nelerdir? Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Çay Ağacı Yağı Tırnak Mantarı İçin Nasıl Kullanılır? Çay Ağacı Yağı Tırnak Mantarı İçin Nasıl Kullanılır? Çay Ağacı Yağı Sivilcelere Karşı Nasıl Kullanılır? Çay Ağacı Yağının Saça Faydaları Nelerdir? Çay Ağacı Yağı Nerede Satılır? Çay Ağacı Sabunu Nasıl Kullanılır? Çay Ağacı Sabununun Faydaları Nelerdir?

Çay Ağacı Nasıl Bir Bitkidir?
Bilimsel ismi Melaleuca alternifolia olan çay ağacı bitkisi, 1770 yılında ilk defa Kaptan James Cook tarafından keşfedilmiştir. O zamana kadar bu bitki. Avusturalya yerlileri (Aborginler) tarafından deri enfeksiyonlarını tedavi etmek amacı ile kullanılmakta idi. Daha sonra bu ağaç formundaki bitki botanikçi Sir Joseph Banks’ın ilgisini çekmiş ve ağacın yapraklarını toplayarak araştırma yapmak için İngiltere’ye getirmiştir. Melaleuca alternifolia (Fam. Myrtaceae) bitkisi her zaman yeşil renkli 6 m yüksekliğinde bir ağaçtır.
Vatanı Avusturalya’dır.

Çay ağacının Aktif maddesi Terpinen-4-ol veya 4 terpineol’dur.Bu terpenik madde özellikle göz ve ciltte etkili olan Demodex folliculorum adlı ekto parazitlere karşı etkilidir. Bundan başka bu bitkide Alpha terpineol, 1-8 sineol ve sabinen bulunur. Terpinen-4-ol Avusturalya’nın endemik bitkisi olan Melaleuca alternifolia apraklarının su buharı distilasyonu ile elde edilir. Suda çözünen bir maddedir.

Çay Ağacı Yağı Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Tüberküloz tedavisinde kullanılabilir.
Gıdaların vücutta kolay emilimini sağlar.
Ateş ve sıtmaya neden olan mikropların atılmasına yardım eder.
Yaralar, kesikler, böcek ısırıkları ve arı sokmalarına karşı uygulanabilir.

Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?
– Sedef hastalığı, egzama gibi cilt hastalıklarına iyi gelir. Bu etkisi için bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı, beş damla lavanta yağı ve beş damla çay ağacı yağı karıştırılır. Bu karışım egzama yada sedef hastalığı olan bölgeye sürülür.
– Siğillere karşı kullanılabilir.
– Ciltteki leke görünümünü yok eder.
– Ciltte kırışıklık oluşumunu azaltır.
– Erken yaşlanmayı engeller.
– Ciltte mantar oluşumuna iyi gelir. Özellikle ayak tırnaklarındaki mantarları yok eder.

Çay Ağacı Yağı Tırnak Mantarı İçin Nasıl Kullanılır?
Öncelikle tırnak makası ile ölü tırnağı keserek temizleyin. Su ve sabun ile ayaklarınızı yıkayın. Bir parça pamuğa çay ağacı yağı damlatın. Ayaklarınız ıslakken mantar olan tırnaklara yağı sürün. Bu şekilde kurumaya bırakın. Günde iki kez bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı Sivilcelere Karşı Nasıl Kullanılır?
Akne ve sivilce oluşumunu azaltır. Bir parça pamuğun üzerine birkaç damla yağdan damlatın. Sivilcelerin üzerini silin. Yağ tabakası ile sivilce ve akne oluşumu azalacaktır.

Çay Ağacı Yağı Nerelerde Kullanılır?
+ Ciltte doğal bir canlılık kazandırır.
+ Ciltteki iltihaplanmalara karşı kullanılır.
+ Böcek sokmalarına kesik ve sıyrıklara, akne ve sedef hastalığı tedavisinde kullanılır.
+ Ciltteki sivilcelere, siyah noktalara ve uçuk tedavisinde etkilidir.

Çay Ağacı Yağının Saça Faydaları Nelerdir?
Çay ağacı yağı saça olan etkileri için lavanta yağı, aloe vera jeli yada hindistan cevizi sütü ile karıştırılarak kullanılabilir.

– Saç dökülmesine iyi gelir.
– Kepek oluşumunu yok eder.
– Kuru saçları nemlendirir.

Çay Ağacı Yağı Nerede Satılır?
Birçok internet sitesinde satılır. Satın alırken orijinal ürün olmasına, % 100 çay ağacı yağı olmasına dikkat edilmelidir.

Çay ağacı sabunu, Dünyada Avustralya bölgesinde yetiştirilen ”melaleuca alternifolia” isminde olan ağcın yapraklarından damıtılmak süretiyle elde edilen çay ağacı yağı denir. Çay ağacı yağından çay ağacı sabunu elde edilir. Avustralya’da çok uzun zamandır çay ağacı yağından üretilen çay ağacı sabunu cilt sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Zamanla yayıldıktan sonra ülkemizde de kullanılmaya başlayan çay ağacı sabunu genellikle sivilceli ciltlerin problemlerini gidermek amaçlı tercih edilmelidir. Doğal ve bitkisel bir ürün olan çay ağacı sabunu cildin ph dengesini korumaktadır. Çay ağacı sabunu kullanan kişilerin kullandıktan sonra cildi dinlendirdiği ve daha yumuşak hissedildiğini tarif etmişlerdir. Cilt bakım ürünleri satan mağazalardan artık kolaylık çay ağacı sabunu bulmak mümkündür. Ürünleri tercih ederken sertifikalı ve izinli markalar tercih etmeye özen gösterin. Genelde çay ağacı sabunlarını bazı markalar fabrikasyon olarak üretir. Eğer imkanınız varsa fabrikasyon değil elde yapılmış çay ağacı sabunlarını tercih ediniz. Çay ağacı yağı kullanarak kendi çay ağacı sabununuzu evde yapabilirsiniz bunun için sabun yapılan tariflerden faydalanabilirsiniz. İçeriğine sadece zeytinyağı ve çay ağacı yağı koyarak orijinal çay ağacı sabunları yapabilirsiniz. Bunları kendiniz gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz gibi sevdiklerinize hediye ederek onlarında faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Çay Ağacı Sabunu Nasıl Kullanılır?
İhtiyaç duyulan bölgeye bol bol köpükleyerek uygulayın.

Köpüklü şekilde 5 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Cilde vereceği esneklikten dolayı nemlendirici kullanılması tavsiye edilir. Hassas ve alerjik durumu olanlar beklenmeyen bir etki gördüklerinde çay ağacı sabunu kullanmayı bırakmaları gerekir. Göz ile temasta bol su ile yıkanması gerekir. Bitkisel ürün olduğundan dolayı bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Hamile ve çocuklar için kullanıma uygun değildir.

Çay Ağacı Sabununun Faydaları Nelerdir?

Sivilce ve akne sorunu, İçeriğinde bulunan antimikrobik ve antibakteriyel özelliğinden dolayı cilde sürülerek kullanıldığında ciltteki gözeneklerde oluşan bakteri ve iltihabı gidererek sivilcelerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Özellikle ergenlik sürecinde olan, gençlerin problemi olan sivilce ve akneler kişilerde öz güven problemi meydana getirir. Çay ağacı sabunu kullanarak gözle görülür bir gelişme sağlanabilir. Yeni sivilce oluşumunu engeller. Şiş sivilcelerin sönmesiyle birlikte cilt hızlı bir şekilde iyileşir. Bunun için düzenli olarak sabah akşam cildinizi çay ağacı sabunu ile yıkamanız gerekir. Doğal bir tedavi olduğu için cilde herhangi bir zarar vermez.
Saç bakımı için, Çay ağacı sabunu içeriğinde bulunan özler ve beraberinde kullanılan zeytinyağı ile saç derisine iyi gelir. Nem dengesini koruyarak saç derisini beslediği için saça ekstra bir parlaklık ve canlılık vermektedir. Her banyo yapışınızda kullanmanızda bir sakınca yoktur.

(Visited 159 times, 1 visits today)

ilgili yazılar

Leave a Comment