Sud Kostik

sud-kostik

Kostik Nedir?

Kostik ya da sud kostik sodyum hidroksit isimli dünyanın en kuvvetli bazının ticari adıdır. Genel olarak borsasında sıvı olarak satılır ama katı imiş gibi fiyatlandırılır. Örneklemek gerekirse, genel olarak kostik %46 sı sodyum hidroksit, geri kalanı su şeklinde piyasaya sürülür ancak fiyatlandırılırken tl/kuru ton olarak fiyatlandırılır yani %100 ü katı madde miktarına göre fiyat alır.

Kostik Nerelerde Kullanılır?

Genel olarak endüstriyel temizlik amacı ile kullanılır. Güçlü bir dezenfektandır. Tekstil, zeytincilik, döküm, metal işleme, sabun, deterjan gibi sektörlerde imalat aşamalarında da kullanılır. Yüksek derecede koroziftir.

İki çeşit kostik vardır. Birisi potasiyum hidroksit (KOH) diğeri sodiyum hidroksit (NaOH). Potasiyum kostiği sıvı sabun yapımında kullanılır, sodiyum kostiği katı sabun yapımında kullanılır. Güvenlik kuralları ikisi içinde geçerlidir ama biz burada özellikle Sodiyum kostiğiden bahsedeceğiz.

Kostik yağ ile temas edince sabunlaşma reaksiyon girer ve sabun yapar. Kostik bir bazdır, yağlarımız asittir ve sonuç olarak bir tuz (sabun) ve gliserin çıkar, bunlar kimyasal gruplar, bizim normal ev ortamdan tanıdığımız şeyler değildirler.

Kostik çok kolay ve hızlı reaksiyona giren bir karışımdır, oluşan reaksiyon çok aşındırıcıdır. Bu yüzden bazı güvenlik kurallarına riayet etmemiz gerekir.

İlk olarak sizin güvenliğiniz. Uzun paçalı ve kollu kıyafetleri giyin, önlük ve kapalı ayakkabı da şart. Eldiven, koruma gözlüğü ve ağız bandı kesinlikle unutmayınız. Ev güvenliği için çocukları, evcil hayvanları başka bir yerde turunuz.

Kostik çok aşındırıcı olduğundan diğer malzemeler ile temas etmemelidir. Kalaylı, tenekeden, alüminyumdan yada teflon kaplamalı bir şeyi kullanmayınız. Sabun yapımı için ayrı bir takım oluşturun. Kostik hazırlarken kesinlikle bir terazi kullanınız.

Kostik karışım hazırlanacak kabı elde edilen miktardan en az iki katı olmalıdır. Kostik karışımı hazırlanırken iyi havalandırabilecek yer olmalıdır. Açık pencere, balkon yada mutfağın davlumbazı olabilir. Genelde kostiğiniz lavabo içinde hazırlayın tavsiye ederiz. Balkonda çalışıyorsanız kabınız büyük bir leğen içine yerleştirin. Kostik her zaman yavaş yavaş dökülmeli ve hiç bir zaman kostiğe bir şey içine dökmemelidir.

Kostik, toz halinde yada hazırlanmış kostik suyu, bir yere sıçrarsa hemen bol su ile durulayın. Cildinize temas ederse çoğu zamanı bir kaşıntı ile merhaba diyor. Hemen su altında tutun ve kaygan hissi bittine kadar durulayın. İnternette bazen sirke ile nötralize edin yazar, bu yalnış bir bilgi! Kimyasal dengeleme olarak doğrudur ama gerçek hayatta yalnış. Kostik sirke ile karışınca ısı oluşturuyor, bunu kesinlikle istemiyoruz.

Gözünüze kaçarsa bol su ile durulayın ve en yakın göz doktoru/hastanesi muayene olun.

Kostik Hazırlama Sıralama

  1. İhtiyaç olan malzemeleri çıkartın. Terazi, leğen/lavabo, kostik karışım için büyük tencere, su kabı, kostik tozu için bir kap ve karıştırmak için bir kaşık yada teli.
  2. Pencerenizi açın, aspiratörünüzü çalıştırın yada ortamdan çıkın.
  3. Büyük tencerenizi lavabonuzu yada leğenize yerleştirin.
  4. Su miktarınız ölçün ve büyük tencere aktarın. Kullandığınız kabı kenara koyun, kostik tartmak için kullanmayın.
  5. Kalan kostiği hemen saklayın.
  6. Şimdi azar azar kostik boncuklarını suyu karıştırarak ilave edin. Hafif duman çıkar ve biraz kaynama başlayabilir. Başınızı bu dumandan uzak tutun.
  7. Hepsini ilave edene kadar devam edin ve lavaboda yada leğende soğutmaya bırakın.
  8. Tartmak için kullandığınız kabı bol su ile durulayın.

sabunatolye .com

(Visited 41 times, 1 visits today)

ilgili yazılar

Leave a Comment