Bıttım Sabunu (Menengiç Sabunu)

bittim-sabunu

Bıttım sabununun faydaları nelerdir? Menengiç nedir? Menengiç yağının faydaları nelerdir? Bıttım bitkisinin cilde faydaları nelerdir?

Bıttım Nedir? Menengiç Nedir?
Bıttım bir diğer bilinen adı ise menengiçtir. Bıttım bitkisi doğada nadir bulunan bir yabani fıstık familyasından olduğu bilinmektedir. Yurdumuzda bu bitki Güneydoğu Anadolu Bölgesi en çok Siirt ilimizin sınırları içerisinde yetişmektedir.

Bıttım, aşırı sıcak iklimi sever. Siirt fıstığı ağaçlarının aşı yani zirai olarak müdahale görmemiş halidir. Bıttım ağaçları çok ender bulunmakla beraber günümüzde yapılan zirai müdahaleler ile normal Siirt fıstığı ağaçlarına döndürülmüştür. Bu nedenle bölgede bulunan bu ağaçların sayısında hızlı bir düşüş yaşanmıştır. Bıttım meyvesi bölge halkı tarafından çok bilinen ve seviliyor olmasına rağmen ülke çapında bu bitkiden haberi olmayan milyonlarca insandan bahsetmek mümkündür.

Menengiç meyvesi siyah, yeşil küçük tanelere sahiptir, sert bir kabuğu vardır. Ortalama olarak her yıl sonbaharda bu bitkinin hasadı yapılır. Yöre insanı genellikle bu meyveleri kuruyemiş olarak tüketilmiş ise de sabun yapımında ise önemli bir ham madde olarak kullanılmıştır. Bölge insanı bu bitkiden elde ettiği yağ ile meşe odunlarını yakarak elde ettikleri külü kazanlarda kaynatırlar. Bu işlem sayesinde atalarından öğrendikleri bu yöntem sayesinde sabun elde etmiş olurlar. Gelişen teknolojiye inat bu işlem aynı doğallığı ile günümüzde bile devam etmektedir.
Yabani fıstık yani menengiç bitkisinden elde edilen bıttım sabununun, Ege ve Akdeniz bölgeleri başta olmak üzere Türkiye’nin birçok noktasında üretimi yapılmaktadır.

Bıttımın Faydaları

 • Özellikle akciğer iltihaplarını temizler.
 • Bronşite, nefes darlığına, öksürüğe ve balgama karşı oldukça faydalı bir bitkidir.
 • Bitkinin faydalarından biri de ses tellerine iyi gelmesidir.
 • Yaraların iyileşmesini hızlandıran bu bitki ayak terlemelerini keser.
 • Aynı zamanda kokulu bir bitki olan menengiçin faydalarından biri de ağız kokularını gidermesidir.
 • Saçlara canlılık kazandırır ve daha parlak ve gür çıkmasını sağlar.
 • Böbrek kumlarının dökülmesine faydası vardır.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır. Böbrek ve safradaki taşları eriterek düşürür.
 • Bağırsaktaki glikoz emilimini azaltır. Bu özelliği ile kan şekerinin yükselmesini engeller. Diyabet hastaları için oldukça faydalı bir bitkidir.
 • Vücuttaki dolaşım sistemini düzene sokarak kan akışını hızlandırır.
 • Cinsel gücü artırır.
 • Kan dolaşımına faydasından dolayı kalbin sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Beyine etki eder ve zihni kuvvetlendirir.
 • Ağız salyası olan kişilerin ağız salyasını giderir.
 • Menengiç ile kahve yapılıp içilmeye devam edildiği taktirde antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı hücreleri korur.
 • Menengiçin faydalarından biri de yaşlanmaya karşı koruyucu bir özelliğinin olmasıdır.
 • Egzamanın tedavisinde ilaç olarak kullanılır.
 • Sarılık hastalığına iyi geldiği söylenmektedir.
 • Kalp yetmezliği riskini önemli ölçüde azaltır. Kolesterolü düşürdüğünden koroner hastalıklara iyi gelir.
 • Mide rahatsızlığı olanlarda mide ağrılarını dindirir.
 • Sabun sanayiinde sabun üretimi için kullanılır.
 • Şekerleme ve çerez endüstrisinde kullanılır.
 • En yaygın şekli kahve olarak kullanılmasıdır.

Bıttım Yağı
Menengiç yağı ticari olarak kullanılan palm yağı gibi yağlara göre daha iyidir. Halen bazı bölgelerimizde olgun meyvelerin sıkılması ile elde edilen yağ, yemeklik yağ olarak veya sabun imalinde kullanılmaktadır.

Özellikle kırsal bölgelerde menengiçlerin yaprakları, meyveleri, taze sürgünleri, çiçek, kök ve kabuk gibi çeşitli kısımlarından insanlar eskiden beri değişik amaçlarla faydalanmaktadır. Menengiç tohumunun yüksek oranda protein ve yağ ihtiva etmesi, hoş kokusu ve tadı da gıda sanayinde kullanım yollarını açmaktadır.

Bıttım Sabunu
Bıttım sabunu elde etmek için geleneksel yöntemleri elden bırakmayan yerler, yabani fıstıktan elde ettikleri bıttım sabununu sağlık ve güzellik için satışa sunmaktadır. Birçok bölgede menengiç olarak adlandırılan yabani fıstık yağından elde edilen bıttım sabunu cilt ve saç bakımı için son derece faydalı ve etkili olan doğal bir üründür. Aynı zamanda bıttım sabununun ham maddesi olan yabani fıstık içindeki faydalı bileşenler vücudun mikroplardan arınması için kullanılmaktadır.

Bıttım sabunu genel olarak birçok cilt tipine uyumlu özellik gösteren bir sabun türüdür. Genellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetişen menengiç veya çitlenbik adıyla bildiğimiz bitkinin yağından elde edilerek yapılmaktadır. Menengiç hakkında detaylı bilgileri daha önce sizlerle paylaşmıştık. Cilt temizliği için önerilmekte ve özellikle yüz bölgesinde oluşan siyah nokta ve aknelerin yok olmasında etkilidir. Rivayete göre faydaları çok eski dönemlerden itibaren keşfedilmiş olan menengiçin reçinesinden, kuşların yaralarını iyileştirmek için faydalanılırmış. Saç derisi için bilhassa kullanımı önerilen bıttım sabunu, saç dökülmesi ve kepek gibi ciddi saç sorunları ile başa çıkmak için doğal bir tedavi olanağı sunmaktadır.

Bıttım Sabununun Özellikleri Nelerdir?
Sabun formuna getirilen yabani fıstık yağının sağlık ve güzellik için kullanım şekli son derece kolaydır. Saç dökülmesi ve kepek için kullanılacağı takdirde, klasik sabun kullanır gibi saçın köpürtülerek kullanılması gerekmektedir. Aynı şekilde cilt temizliği için kullanılmak istendiğinde köpürtülerek cildin yıkanması ve bol su ile durulanması, cildin daha parlak ve pürüzsüz olmasını sağlayacaktır. Doğal içeriği sayesinde doğal bir mikrop öldürücü olan bıttım sabunu saç derisi için kullanıldığında saçtaki mikrop ve bakterilerin yok olmasını sağlayarak saçların daha yumuşak ve sağlıklı olmasını sağlar.

ADS
(Visited 408 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment