Sabun Yapma Metotları

sabun-malzemeleri

Klasik Metotlar

1. Pişmiş Sabun (örnek: Hatay Sabunu)
Bu yöntemde yağ ve kostik tencerede ateş üzerinde karıştırılarak kaynatılır. Kostik oranını düşürmek için hazır olan sabun tuzlu su ile yıkanır ve kurumaya bırakılır. Bu yöntemde maalesef oluşan gliserin (önemli bir nemlendirici) keybedilir.

2. Triplemilled Sabun (örnek: Marsilya Sabunu)
Bu özellikle Fransa’da popüler bir metotdur. Hazır haşlanmış sabun bir tarz yoğurma makinesinden geçirilir, istediğiniz esans, baharatları ve bazen yağlar ve gliserin ilave edilir, kalıp halinde getirilir.

Endüstri Metotları

1. Pişmiş Sabun
Büyük imalatlarda tarz olarak pişmiş sabun üretilir. Fark genelde kullanan yağlardan ve özellikle gliserin toplama işleminden kaynaklanır.
Gliserin kozmetik pazarında çok daha kıymetli bir üründür. Yan not olarak bugün çoğu sabun satan firmalar sabunu hazır yarı mamül olarak alırlar
ve sadece istedikleri esans ve renkleri ilave edin kendilerine özel kalıba basarlar.

2. Syndet
= synthetic detergent = yapay sabun anlamıdır.
Bunlar sabun amacı ile kullanılan katı temizlik kalıplarıdır, çoğu tamamen sabunsuz ve pH değeri ayarlanmıştır. Bu tarz sabunlar genelde gözümüzü yakmazlar.

Modern (Hobi) Metotları

1. Soğuk İmalat (Cold Process yada CP)
Burada yağ ve kostik karıştırma olayı aynıdır ama bazı önemli farkları var. CP de kostik miktarı seçtiğiniz yağlara göre hesaplanır ve genelde bir kostik indirimi (superfat) kullanılır. Yani sabunda biraz sabunlaşmamış yağ kalır, onun nemlendirici özelliği özel bir hedeftir. Kostik miktarı düşük olduğundan sabunu tuzlu su ile yıkanmaya gerek kalmaz ve oluşan gliserin sabunda kalır. Gliserin çok önemli bir cilt besleyici – cildinin nem kaybını engeller.

Diğer büyük fark oda ortamında karışımıısıtmadan sabunlaşma gerçekleşir. Sadece kimyasal reaksiyonun olışturduğu ısı ile sabunlaşma sağlanır. Bu sebeple kullanım öncesi 4 – 6 haftalık olgunlaşma süresi (curing/cure) istenir. Sabunumuz bu arada kurur, sertleşir ve sabunlaşma tamamlanır.

2. Sıcak İmalat (OHP, CPHP/crockpot)
Ufak farklılıklar ile bu metodu da kullanırız. İlk olarak OHP (Oven Hot Process = Fırında Sabun) metodu vardır. Bu sabun CP gibi hazırlanır ancak ilk 12 saat sabunlaşma düşük ayarda çalışan fırında gerçekleştirilir.

İkinci sıcak imalat yöntemi CPOP (Crock Pot Hot Process = Crockpot Fırın İmalat) yada çoğu yerde Crockpot metodu olarak bilinir. Bunun için elektrikli çorba/pilav tenceresi (benmari) kullanılır yada elinizde yoksa tencereyi düşük ısıya ayarlanmış fırına koyabilirsiniz.

Bu yöntem özellikle problemli esanslar ile kullanılır. Sabunlaşma fırında yada elektrikli tencerede gerçekleşir (haşlanmış sabun ile ama CP ayarları ile), gliserini ayırmıyoruz ve bu akışkan kıvamlı sabunu isteiğimiz kalıba dökebiliriz. Sıcak imalatın bir avantajı, soğuduktan sonra sabun kullanıma hazırdır, olgunlaşmasüresi yoktur.

3. Rebatch Yöntemi (Yenileme)
Rebatch kostik ile çalışmak istemeyen ama doğal sabun yapmak isteyenler için idealdir ve olmamış sabunları kurtarma yöntemidir. Hazır yapılmış sabun (CP, OHP, CPHP) rendelenip biraz su ile fırında yada elektrikli tencerede tekrar sıvı haline getirip istediğiniz ilaveleri yapıp (esans, yağı, otlar,…) kalıba dökülür.

4. Eriyebilir Sabun (Melt & Pour)
Eriyebilir sabun bazı ile sabun yapmak son metodumuz. Bu metodu çok daha hızlı ve bence farklı amaç (doğal sabundan) ile kullanılır. Her metodun bana göre bir hakkı ve istiyorsanız da bir iyi ve bir kötü yanı var. Favori metodumuz bulmamız gerekir.

(Visited 30 times, 1 visits today)

ilgili yazılar

Leave a Comment