Ylang Ylang Sabunu Tarifi

ylangylang

Ylang Ylang Nedir? Ylang ylang Nasıl Kokuyor? Ylang ylang Yağının Faydaları Nelerdir? Ylang ylang Sabunu Nasıl Yapılır? Evde Sabun Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Ylang Ylang Nedir?
Ylang Ylang; Güney Asya’da yetişen ylang ylang ağacından elde edilmektedir. Canana odorata türünün ağacının taze çiçekli kısımlarından ekstraksiyon yöntemi ile elde edilir. Tatlı, etkili floral kokuya sahiptir. A, C, B1, B2 vitaminleriyle, protein ve mineraller içermektedir. Adı uzakdoğu dillerinde “Çiçeklerin çiçeği – Flower of Flowers’ anlamına gelmektedir. Tropikal Asya’da yüksek tansiyon, ishal, uykusuzluk gibi rahatsızlıklar için kullanılmıştır.

Ylang ylang Nasıl Kokuyor?
Ylang ylang kokusu oldukça eşsiz ve güçlüdür, bu yüzden bu tropikal çiçek bu kadar çok parfüm ve kozmetik ürüne sahiptir. Koku hafifçe çiçeksidir, bu nedenle öncelikle kadın güzellik ürünlerinde kullanılır, ancak aynı zamanda erkeklerin kişisel bakım ürünlerinde bir orta not olarak yer alır.

Ylang ylang sabunu , Güney Asya’da sıklıkla kullanılan, kuru ciltler için faydaları sebebiyle nam salmış Ylang ylang (Cananga odorata) çiçeğinden evde edilen Ylang ylang yağı ile yapılan, saç ve cilt için oldukça faydalı bir sabundur.

Ylang ylang Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Ylang Ylang yağı afrodizyak özelliği ile bilinmektedir. Öncelikle sağlık açısından sunduğu faydalara bakarsak, sakinleştirici özelliği ile anksiyete, depresyon gibi psikolojik hastalıklara sahip olanların tedavisinde kullanıldığı bilinir. Aynı zamanda uykusuzluk problemi yaşayanlar için gerginliği azaltıp, sakinleştirme özelliği ile yine Ylang Ylang yağı iyi bir çözüm sunar.
 • Kan dolaşımına etki etmektedir. Vücudun her tarafındaki dolaşımı arttırırken kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Kardiyovasküler sistemdeki iltihaplanmayı da azaltmaya yardımcı olur.
  Hem zihnen hem bedenen bir rahatlama sağlar.
 • Stresle mücadele eder
 • Depresyon döneminde ylang ylang yağını teneffüs etmek, olumsuz duygu ve düşünceleri azaltmada faydalı olur.
 • Ylang ylang yağı sindirim sisteminizi daha düzenli hale getirmeye yardımcı olur
 • Sindirim sistemindeki bakteri veya enfeksiyonun atılmasına ve azaltılmasına destek olur.
 • Antiseptiktir
 • Güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur.
 • Mantarla mücadele eder
 • Mantar yarası gibi mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için de kullanılır.
 • Kalp sağlığına iyi gelir
 • Bu yağ dolaşımı ve vücuttaki kan akışını artırabilir.
 • Enerji verir.
 • Kendinizi yorgun ve enerjisi düşük hissediyorsanız ylang ylang gerçek bir yardımcı olabilir. Enerji seviyenizi arttırmak için, ylang ylang yağını doğrudan veya difüzör ile teneffüs edebilirsiniz.
 • Menstrüasyona iyi gelir: Birçok kadın menstrüel döngü sırasında semptomlar yaşar; bunların bazıları aşırı derecede ağrılı olabilir. En yaygın semptomlar arasında kramp, şişkinlik, ruhsal değişimler ve baş ağrıları sayılabilir. Ylang ylang yağı bu sorunları hafifletmek için kullanılır.
 • Cilt ve saç sağlığını destekler
 • Yaşlanmanın veya tahrişin belirtilerini önlemeye yardımcı olmak için kullanılır. Melanom ve cilt kanseri hücrelerinin gelişimi ile mücadele etmede oldukça güçlüdür. Saç dökülmesi tedavisi olarak kullanılmanın yanı sıra, karışıklık ve kepeklenmeyi önlemeye de yardımcı olmak için kullanılır. Saç derinizde, yanağınızda veya kaşınızda oluşan egzamayı iyileştirebilir.

Son dönemde popüler olan Ylang ylang sabunu evde yapılabilir mi ? bu oldukça faydalı sabunu evde yapmak için sizler için Ylang ylang sabunu tarifi hazırladık.

Ylang ylang Sabunu Nasıl Yapılır?

Ev yapımı Ylang ylang sabunu malzemeleri için

 • 50 gram zeytinyağı
 • 20 gram Ylang ylang yağı
 • 50 gram Palm yağı
 • 15 gram kostik
 • 36 gram Saf su
 • bir çimdik
 • Himalaya tuzu
 • koruyucu eldiven
 • gözlük ve maske
 • karıştırma çubuğu veya blender
 • karıştırma kabı

Daha önce hiç evde sabun yapmadıysanız sabun yapımı Güvenliği ve kostik güvenliği yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ev yapımı Ylang ylang sabunu hazırlanışına geçersek, Öncelikle kostik ve saf suyu açık havada karıştırıyoruz. Evde sabun yapımında püf noktalardan biri kostik su karışımı ve yağın aynı ısıda birbirine karışmasıdır.

Kostik su ile karıştığında yaklaşık 120 dereceye kadar çıkabilen bir sıcaklığa ulaşacaktır. Bu sebepten kostik su karışımını açık havada karıştırdıktan sonra oda sıcaklığına kadar soğuması için bekletiyoruz. Bu süreci hızlandırmak için kostik su karışımını buzlu su dolu bir kabın içerisinde bekletmek, bu süreci hızlandıracaktır.

Oda sıcaklığına kadar soğumuş kostik su karışımı, yağ karışımı olan zeytinyağı​, Palm yağı ve Ylang ylang yağı karışımı içerisine yavaş yavaş ekliyoruz. Bir iki dakika bu şekilde karıştırdıktan sonra Himalaya tuzunu atıp karıştırmaya devam ediyoruz.

Biz ev yapımı Ylang ylang sabunumuzu yaparken karıştırma çubuğu kullandık. Eğer siz süreci hızlandırmak isterseniz, blender kullanabilirsiniz. Ancak sabun yapımında kullandığımız blender​ı bir daha mutfak işlerinde kullanmamanızı tavsiye ederiz.
Organik sabun karışımı yaklaşık 25-30 dakika boyunca puding kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Bu sabunumuz Palm yağı içerdiği için karışım daha çabuk bir şekilde yoğunlaşacak ve hızlı olacaktır. Organik sabun karışımı puding kıvamına geldikten sonra sabun kalıbına dökebilirsiniz.

Sabun kalıbına döktüğümüz Ylang ylang sabununu Streç film ile kaplayıp 6 hafta sabunlaşma reaksiyonu tamamlanması için serin ve kuru yerde bekletiyoruz. 6 hafta sonra ev yapımı Ylang ylang sabunumuz Kullanıma hazır.
Ev yapımı Ylang ylang sabununu banyonuzda kullanabilirsiniz. Evde yaptığınız Ylang sabunu özellikle Saçlar ve çok kuru ciltler için oldukça faydalı olacaktır.

Ylang ylang sabunu karışımını puding kıvama geldikten sonra 4’e bölüyoruz. Eşit miktarda böldüğünüz sabun karışımlarının içerisine her ayrı kaba sarı sabun pigmenti, Yeşil sabun boyası, mavi sabun boyası koyup karıştırıyoruz. Bu dört rengi sırayla alttan üste gelecek şekilde sabun kalıbına döküp, karıştırma çubuğu ile istediğiniz gibi şekil verebilirsiniz.
Sabun yapımında renk vermek tamamen sizin Hayal gücünüze kalmıştır. Biz karıştırma çubuğu ile alttan başlayarak zikzak şekli verdik. Nasıl zikzak çizdiğimizi en altta kendi çekimiz olan YouTube videosunu izleyebilirsiniz.
Eğer organik renkli sabun yapmak istemiyorsanız, rengi bozmadan ilk sabun karşımdaki tarifi devam ettirin. Yani Ylang ylang sabununu renkli sabun pigmentleri ile karıştırmadan saBun kalıbına koyup sabunlaşma reaksiyonu tamamlanmasını beklemelisiniz.

Peki neden sabun olması için 6 hafta bekliyoruz derseniz ev yapımı yılank yılank sabununu yaptığınız işlem cold proses Yani soğuk pres sabun yapma tekniğidir. Cold process te Tüm malzemeler soğuk biçimde ısıtılmadan birbirine karışmaktadır. Cold proses sabun yapımı nın diğer yöntemlere göre faydası, yağların içerdiği faydalı Özlerin, ısı ile birlikte kaybolmaması ve sabunun içinde hapsedilmiş olarak kalmasını sağlamasıdır.
Evde Ylang ylang sabununu yaptığınız takdirde Siz de hazır almadan Ylang ylang sabunu kullananlar arasında yerinizi alacaksınız. Ev yapımı Ylang ylang sabunu içerisine koyduğumuz faydalı Yağlar ile Ylang ylang sabununun faydalarını arttırabilirsiniz.

Evde zeytinyağlı sabun yapmak genelde zor Görürse de ülkemiz zeytinyağı bakımından zengin olduğu için revaçta olan sabun zeytinyağlı ev yapımı sabundur. Ylang ylang yağı da Uzak Doğu’dan İngiltere’ye ve oradan dünyaya yayılan kokusu ve kuru ciltler için faydalı olması sebebiyle son dönemde revaçta olan bir yağıdır. Sabunu son derece etkilidir. Ylang ylang çiçeği Uzakdoğu’da Yatak odalarında hoş kokusu ve afrodizyak etkisi sebebiyle kullanırken, Ayrıca sindirim sistemi ve mide rahatsızlıkları için iyi geldiği söylenmektedir.
Evde Ylang ylang sabunu yaptığınız takdirde özellikle Kokusu ile diğer organik sabunlar dan fark yarattığını kendiniz göreceksiniz. Ylang ylang Sabunu oldukça Hoş kokulu organik doğal ev yapımı sabun olacaktır.

Evde Sabun Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?
Bu işlem çocuklardan uzak bir şekilde açık havada yapılmalıdır. Sabun yaparken koruyucu gözlük, eldiven, maske kullanmanız sağlığınız açısından gereklidir. Evde sabun yapımının en tehlikeli aşaması su ve kostiğin karıştığı aşamadır. Daha sonraki sabun yapımı bölümleri zararsız, Ev ortamında yapılabilecek işlemlerdir. harikaevisleri.com

(Visited 24 times, 1 visits today)

ilgili yazılar

Leave a Comment