Sabun Bazı

sabun-bazi

Sabun Bazı, hafifçe sarı renge çalan, tamamen organik yağlarla üretilen bir maddedir. Sabun bazlı sabunların üretiminde kullanılır. Sabun bazlı sabunlarda özellikle nemli iklimlerde bile erime ya da terleme etkisi göstermez. Sabun bazlı sabunlar, yapısal olarak opak ve beyaz tabanlıdır. Sabun bazları kolaylıkla kağıtla muhafaza edilebilir özelliktedir. Değişik markalarda temin edilmesi mümkündür. Özellikle aktarlardan ve eczanelerden temin edilebilir.

Sabun Bazı ve Sabun Bazından Yapılan Sabunların İçeriği:
Sabun bazından yapılan sabunlarda ve sabun bazı yapımındaki maddeler; hindistan cevizi, palmiye yağı, aspir yağı, gliserin, kostik, eau maddesi, sorbitol adı verilen nemlendirici, sebze kökenli propilen glikol, sorbitan oleat emülgatör, yulaf protein kremi, cocos nucifera yağı, Elaeis Gineensis yağı, Carthamus Tinctorius yağı, Avena Sativa protein özleri kullanılır. Bu listedeki maddelerin karışımı ile bazı işlemlerden geçerek sabun bazlı sabun üretimi tamamlanmış olur. Ülkemizde ve ülke dışında üretilen sabun bazları farklı varyasyonlarla karşımıza çıkabilir. Farklı esansların, kokuların, farklı görsellerin de içinde bulunduğu sabun bazları ve sabun bazlı sabunlar tüketiciye sunulmuştur.

Sabun Bazı Çeşitleri

Temel (Basic): Daha az yüzdeli sentetik köpük artıcılarla formüle edilmiştir. Krem rengindedir. Bu içerikler sabun bazının daha iyi köpürmesini sağlar.
Deterjansız Sabun Bazları: Sabunun eritilerek, katkı maddeleriyle yeniden kalıplanan, geleneksel sabun bazı türüdür. Sentetik deterjanlar ve paraben içermez. Doğal yağların sabunlaştırılmasından elde edilen köpüklerin tamamı ile cilt bakımı yapılabilir.
Premium Sabun Bazları: El yapımıdır. Yüksek köpüklü bileşenleri ile cilt bakımında kullanılabilir.
Eritilmiş Sabun Bazı Türleri
Aloe: Açık yeşil bir renge sahiptir. Aloe vera içeriğiyle cilde faydalıdır.
Bebek Yağı: Bu bazlarda trigliserit içeriği yüksek olan, doğal nemledirici etkici etkisiyle ayran içeriği bulunmaktadır. Ayrıca yulaf ezmesi, armut suyu özü ve gerçek doğal bal içerir. Cilde faydalıdır.
Şeffaf: Dekoratif kullanımlar için üretilmiştir.
Hindistan Cevizi Sütü: Antioksidan içeriğiyle cildi nemlendirir. Köpüren bir sabun bazıdır.
Kristal: Berrak bir rengi vardır. Mavi boya içermez.
Keçi Sütü: Bu baz protein ve triglisterid içeriği bakımından yüksek olduğu düşünülen, doğan bir nemlendirici olan keçi sütü içerir.
Kenevir: Bu baz, fosfolipitler, antioksidanlar ve omega 3’ün yüksek olduğu düşünülen kenevir yağı içerir.
Ballı: Balın doğal antioksidanıyla ve anti mikrobik faydaları yüksek olduğundan ciltte parlaklık gösterir.
Yulaf Ezmesi: Yulaf ezmesi karışımı cildi nemlendirir. Kaşları hafifletir.
Traş ve Şampuan: Bu baz türü, tıraş ve şampuan ihtiyaçları için ideal olan kremsi bir köpürmeye sahiptir. Saf argan yağı, ipek proteini ve bal proteini cildi nemlendirmeye ve saçlara ekstra parlaklık kazandırmaya yardımcı olur.
Shea Yağı: Cildi koruyucu shea yağıyla üretilmiştir.
Üçlü Tereyağı: Shea yağı, kakao yağı ve mango tereyağının karışımından üretilmiştir. Kuru cilde fayda sağlar. Bronzlaştırıcı özelliğe sahiptir.
Beyaz Baz: Dekoratif tasarımlar için üretilmiştir. Beyaz renktedir.

(Visited 69 times, 1 visits today)

ilgili yazılar

Leave a Comment