Katı Sabun Mu Yoksa Sıvı Savun Mu Daha Sağlıklı?

kati-sabun-sivi-sabun

Katı Sabun Mu Yoksa Sıvı Savun Mu Daha Sağlıklı?
Bitmeye yakın birbirine yapıştırılıp kullanılan kalıp sabunlar nasıl olduğunu anlamadan yerini sıvı sabunlara bıraktı. Peki kalıp sabunların sağlıksız olduğu yönünde bir anda ortaya çıkan iddialar gerçek mi?
Kalıp sabun herhangi bir sağlık riski yaratıyor mu?

2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre, sık kullanılan ve uzun süreler ıslak kalan kalıp sabunların üstünde potansiyel olarak zararlı mikroplar ve bakteriler bulundu. Ellerinizi yıkadıktan sonra, sabunun üstünde kalan ıslaklık nedeniyle bazı bakteriler sabunun yüzeyinde kalmayı sürdürüyor. Ancak kullanımdan sonra sabunun üstünde kalan köpüğü akıtmak, bu bakterilerden kurtulmak için yeterli. Bu nedenle uzmanlar aile içi kullanım için kalıp sabunların zararsız olduğu görüşünde. Ancak kalabalık ortamlarda sıvı sabun kullanmanın daha yararlı olacağını belirtiyorlar.

Ancak sıvı sabunlar da tamamen bakterisiz değil

Uzmanlar sıvı sabunların kalıp sabunlardan daha az bakteri taşıdığını kabul ediyorlar. Ancak tekrar tekrar doldurulup kullanılan sıvı sabun kapları zamanla bakteri üretebiliyor. Bu yüzden sıvı sabun dispanserlerinin tekrar doldurulmadan önce temizlenmesine özen gösterilmeli.

Sabun seçerken dikkat edilmesi gereken tek husus bakteriyel özellikleri değil

Piyasada üretilen sabunların formülleri aşağı yukarı birbirine benzese de, özellikle aroma içeren parfümlerin içinde daha fazla kimyasal madde olduğu bir gerçek. Astım ve benzeri hastalıklardan mustarip olanların bu sabunlara yönelmemeleri yerinde olur. Kimyasallardan mümkün olabildiğince uzak durmak için kokusuz ve aromasız kalıp sabunlara yönelebilirsiniz.

Bunu da oku :  İyi Sabun Hangisi?

Doğru sabun seçimi kuru ellere çare olabilir
Hassas bir cildiniz ve sürekli kuruyan elleriniz varsa, sabun seçiminizi yeniden gözden geçirmelisiniz. İçinde gliserin olan sabunlar, normal sabunlara oranla ellerinizi daha nemli tutar. Gliserin iyi bir nemlendirici olmasından ötürü kremlerin içinde de sık sık kullanılır. Gliserinli sabunların az bilinen faydalarından biri de egzama gibi cilt hastalıklarıyla mücadele etmeyi kolaylaştırmasıdır.

Uygun sabun seçimi akne problemini çözebilir
Kükürtlü sabunlar yüzünüzdeki aknelerle mücadele etmek için biçilmiş kaftandır. Kükürt, kurutucu etkisiyle özellikle yağlı ciltlerde görülen aknelere karşı oldukça etkili. Akneye karşı etkili olmasının yanı sıra, kükürt cildinizin yağlanmasını da engelleyecektir. Cildinizin pH seviyesini dengeleyen kükürt, ölü derilerden kurtulmak için de değerlendirilmesi gereken bir alternatif.

Zeytinyağlı sabun en doğal nemlendiricilerden birisi

Kuru bir cilde sahip olmaktan yakınıyorsanız zeytinyağlı sabun tam ihtiyacınız olan şey. Zeytinyağlı sabun, doğal bir nemlendirici olan gliserinin en saf halini barındırır. Zeytinyağlı sabun cildi nemlendirmesinin yanı sıra, gün içerisinde cildinize yapışan kirleri de etkin bir şekilde temizler, içeriğindeki A ve E vitaminleri sayesinde havadaki serbest radikallerle mücadele eder.

(Visited 605 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment