Lavanta Sabununun Faydaları

lavanta-sabunu

Lavanta (Lavandula, Lavandar, Lavande)

Ballıbabagiller familyasındandır. Lavanta en çok 1 metre kadar boylanabilir. Gövdesi dört köşe kesitli, yeşil renkli ve hoş kokuludur. Ancak bitkinin ikinci yılında gövde odunsulaşır. Grimsi yeşil renkli, ince uzun ve hoş kokulu yaprakları vardır. Uzun sapların ucunda seyrek başaklar oluşturarak yaz aylarında açan, çok kokulu, lavanta mavisi renkli çiçekleri vardır. Bitkinin gövde, yaprak, sap ve çiçeklerine özel kokusunu veren bunların üzerinde bulunan küçük yıldızsı tüyleridir. Lavantanın sonbaharda olgunlaşan küçük meyvelerinin her birinde, dörder adet fındıkçık şeklindeki tohumu yer alır.

Lavanta Çiçeği Faydaları Nelerdir?

-Migrene iyi gelir.
-Lavanta yağı kapalı göze kompres yapılırsa gözleri kuvvetlendirir.
-Lavanta çayı saça sürülürse saç diplerini kuvvetlendirir.
-Cinsel gücü artıcı etkisi bulunmaktadır.
-Sinir sistemini olumlu yönde etkiler.
-Lavanta kokusu havayı temizlemektedir. Havadaki mantar ve bakteri sporlarını yok eder.
-Uykusuzluk ve sindirim sorunlarına iyi gelir. ( lavanta çayı )
-Karaciğer metabolizmasını düzenler. Hepatite karşı etkilidir.
-Çayı kullanıldığında idrar sökücü ve romatizmaya, romatoid artrite iyi gelir.

Lavanta Sabununun Faydaları Nelerdir?

Mis gibi kokusu ile tanıdığımız lavanta çiçeklerinden elde edilen lavanta sabunu, tıpkı çiçeği gibi mis kokulu şifalı bir sabundur. Eski çağlardan beri güzellik için kullanılan lavanta sabunu cilt sorunları için harika bir üründür. Bakın lavanta sabununun ne faydaları varmış.

 • Cilt temizliğinde kullanılırken; vücudun yağ dengesini düzene koyar. Cildin doğal görünümüne katkı sağlar.
 • Saçlarda tonik etkisi yaratması sebebiyle saç diplerinin temizlenmesine faydalıdır. Kepek gibi olumsuz döküntülerin giderilmesinde oldukça etkilidir.
 • Lavanta sabununun içerisinde bulunan lavanta yağı ve zeytinyağı ile birleşen etkisi sayesinde vücuda terapi etkisi yapar. Bu sebeple cildin ferahlamasında etkilidir.
 • Uzun süreli kullanılması halinde vücutta bulunan sinirin yatışmasına katkı sağlar.
 • Kişide bulunan depresyonun azalmasına katkı sağlar. Ayrıca uykusuzluk probleminde oldukça etkilidir. Bedende rahatlama etkisi uyandırır.
 • Ayrıca Zona hastalığı gibi hastalıklarda olumlu etkiler yaratır.
 • Doku bozukluklarında ve sivilce tedavilerinde önemli etkiler yaratırken; hücre yenileme özelliği ile ölü derileri yok ederken yeni hücrelerin oluşumunda etkilidir.
 • Cildin tahriş olan bölgelerinde antiseptik özelliği ile korunma gösterir.
 • Oldukça etkili kokusu olması sebebiyle kişide güzel duygular uyandırır.
 • Lavanta sabunu kullanımı, vücudun gerekli ihtiyaçlarını karşılamasına katkı sağlar. Banyo yapıldığı zaman şampuan kullanmadan önce lavanta sabunu ile saçların yıkanması, yavaş yavaş masaj yapılarak saç derisine sabunun yedirilmesi, saçta bulunan olumsuzlukların giderilmesine katkı sağlar. Böylelikle saç dökülmelerinin önüne geçilir.
 • Ayrıca vücuda lavanta sabunu ile masaj yapılması halinde vücutta bulunan sinirlerin yatıştırılmasında katkı sağlar. Ardından ılık su ile durulanması halinde vücudun enerjisi artar. Düzenli olarak her banyoda lavanta sabunu kullanılması vücudun parlak görünmesine yardımcı olur.
(Visited 1.959 times, 1 visits today)

ilgili yazılar

Leave a Comment