İyi Sabun Hangisi?

sabunlar

Antibakteriyel sabun niçin zararlı? İyi sabun hangisi?
FDA’nın, içerdiği triklosan nedeniyle antibakteriyel sabunları yasaklaması dünyada geniş yankı buldu. Peki triklosan nasıl bir madde, zararları ne? Zararsız sabun mümkün mü? Bütün bunların cevabı ve evde kendi sabununuzu üretmenin yolları…

Eylül-2016’da, Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA), üreticilerin güvenli ve normal sabun ürünlerden daha etkili temizlik malzemeleri sunamamaları sebebiyle, antibakteriyel sabunları ABD piyasasında tamamen yasakladı. Özellikle triklosan ve triklokarbon kimyasalları üzerine yoğunlaşan bilimsel çalışmalar sonrasında gelen yasak sonucunda bazı firmalar ürünlerini raflardan çekmek zorunda kalacak. Araştırmalara göre bu maddeler ek bir temizlik etkisi sunmamakla birlikte insan ve çevre sağlığına da büyük risk teşkil ediyor.

Triklosanın Yan Etkileri Neler?
Doktor Erdinç Nayır, triklosanın yan etkilerini şöyle sıralıyor:

-Meme kanseri gelişimini tetiklemektedir.
-Vücutta birçok hormon dengesini bozmakta, özellikle tiroid hormonları metabolizması üzerine olumsuz etkiler göstermektedir.
-Antibiyotiklere direnç gelişiminde etkin olduğu görülmüştür. Bu ne demektir, bir enfeksiyon geçirdiğinizde size verilen antibiyotiklerin bir işe yaramamasıdır, sonuç olarak iyileşmeniz gecikmektedir.
-Sperm miktarında azalmaya ve kadınlarda görülen endometriozis tablosuna neden olduğuna dair çalışmalar mevcuttur.
-İmmün (bağışıklık) sistemi üzerine zararlı etkileri vardır. 2010 yılında yapılan bir çalışmada triklosan ile temasları fazla olan çocuklarda daha fazla alerjik hastalıkların görüldüğünü ortaya konmuştur. Ayrıca bazı yayınlar gıda alerjisi ile de ilişkisi olduğunu belirtmektedir.

Avrupa Birliği’nde De Yasak

Chicago Üniversitesi’nin Temmuz ayında yayınladığı bir araştırmaya göre, triklosanın insan bağırsaklarında bulunan mikrobiyomu değiştirdiği ortaya çıktı. Bununla birlikte araştırmacılar, bu kimyasala uzun süre maruz kalmanın anne karnında gelişmekte olan bebeğe zarar verebileceğini de belirtiyor. Triklosan, Avrupa Birliği’nde ve Minnesota Eyaleti’nde de kısmen yasaklanmış durumda.

Normal Sabundan Bir Farkı Yok
Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA ve birçok sağlık kuruluşu, göre mikropları azaltma açısından antibakteriyel sabunların normal sabunlardan bir farkı olmadığını, antibakteriyel sabunların triklosan içerdiğinden ötürü insan sağlığını kötü yönde etkilediğini söylüyor.

Sağlık Bakanlığı Onayı
Türkiye’de tanınan antibakteriyel sıvı sabun markalarının internet sitelerinde “Sağlık Bakanlığı onaylı olduğu” ifadesini kullandıklarını söyleyen Dr. Erdinç Nayır, “Markette ürünün ambalajına baktığımda böyle bir onay ifadesi yer almadığı dikkatimi çekti” diyor.

Evde Kendi Sabununuzu Yapabilirsiniz
Katkı maddesi ve hayvansal yağlar içeren hazır sabunlar kullanmak istemiyorsanız, evde kendi sabununuzu kendiniz yapabilirsiniz. Üstelik bunun için sadece bitkisel yağ, kül, su ve tuza ihtiyacınız var. Aysha dergisinde yayınlanan haberde, evde bitkisel sabun yapmanın püf noktaları derlendi:

Bir ölçü suya bir miktar temiz külü koyup ateşte ısıtın, ardından dinlendirin. Karışıma ne kadar kül koyacağınızı şu şekilde tespit edebilirsiniz: Küllü suya ufak bir patates koyun. Eğer patates batıyorsa, biraz daha kül eklemeniz gerekir. Patates tamamen suyun üzerine çıkarsa, karışıma biraz daha su koymalısınız.

(Visited 538 times, 1 visits today)

ilgili yazılar

Leave a Comment