Tüm Evde Beyaz Sabun İle Temizlik

temizlik-yapan-kadin

Sabun ile Temizlik Nasıl Yapılır?

Bebek sahibi olduktan sonra önceden sadece el yıkamak için kullandığımız (hatta sıvı sabunlardan sonra tarih olan) kalıp sabunun gücünü yeniden keşfettim. Bebek çamaşırlarında bebeğin hassas tenini korumak için doğal ve saf ( içinde kimyasallar ve alkol içermeyen kokusuz) deterjan olarak sabun veya sabun tozları tavsiye edilir. Önce sadece bebek giysileri ile başlayan sabun tozu kullanımı benim için daha sonra tüm ev temizliği için vazgeçilmezim oldu. Şimdi maddeler halinde nerede ve nasıl kullandığıma değineyim.

Sabun tozları hazır satıldığı gibi, beyaz sabunu rendeleyerek veya mutfak robotundan geçirilerek de elde edilebilir.

1- Bebek çamaşırlarını makinede yıkarken doğrudan sabun tozu ile yıkadığınızda malesef lekeler çıkmıyor. Ben öncesinde musluktan akan mümkün en sıcak suyu bir kovaya doldurup sabun bir avuç sabun tozu koyuyorum. Lekeli giysileri bunun içinde en az 1-2 saat bekletip ( genelde gece koyup sabaha kadar bırakıyorum ama kısa süreli de denedim etkisi aynı) hafifçe sıkıp makineye alıyorum. İşin püf noktası kıyafetleri koymadan önce sabunun suda iyice erimiş olması. Beyaz bir su elde ettikten sonra basıyoruz.

Bekleme sonunda hiç yıkama çitileme yapmadığım halde tüm lekeler çıkmış oluyor. Bazen tortulu yemek lekeleri oluyor onları hafifçe çitiliyorum. Kıyafetleri kirlenir kirlenmez suya basmıyorum. Kirli halde bekliyor sadece yıkamadan önce suya basıyorum.

Bu ön temizlikten sonra neredeyse tertemiz olduğu için 15 dakikalık programla makinede yine sabun tozu ile yıkayıp sıktırıyorum.

2- Yıllardır kendi beyaz iç çamaşırlarımı yıkamadan önce çamaşır suyıuna basarım. Ancak hiç beyazlamadığı gibi zamanla sararıyorlardı. Şimdi bu işi sabun tozu ile yapıyorum aynı şekilde bembeyaz.

3- Sabunun leke çıkarma gücü müthişmiş. Uzun süre kullandığım lekelerden kapkara olmuş yer ve toz bezlerini sabunlu suya basınca bembeyaz oluyor. Aslında bunu suya basmadan önce ev temizliğinde sabun tozunu kullanmaya başladığımda farkettim. Sabun tozu katılmış su ile yerleri silerken bezlerim tertemiz oldu.

4-Anneme sabun tozunu keşfettiğimi söylediğimde biz eskiden hep onu kullanırdık, bulaşıkları bile onla yıkardık dedi. Bulaşıkları komple yıkamadım ama mutfak tezgahı- ocak- yağlı fayans ve dolapları falan sıcak suya attığım sabun tozu ile ( yine erimiş olmasına dikkat) siliyorum, çok başarılı.

5- Bebeğin biberon emzik gibi malzemelerinin de doğal deterjanlarla yıkanması lazım. Bulaşık süngerini sabuna sürtüp köpürterek bunları yıkıyorum.

6- Bebeğimin çamaşırlarını sabun tozu ile yıkayıp memnun kaldıktan sonra kendi çamaşırlarımızda da sabun tozuna geçtim. Çamaşırları ev içinde kuruttuğum için deterjanların kokusu ağır oluyor ve evde hepimiz için zararlı. Sabun tozu ile yıkayınca böyle bir sorun yok. Kendi çamaşırlarımıza bazen hiç yumuşatıcı kullanmıyorum bazen de çok az ilave ediyorum.

7- Yine ev temizliğinde, cam silme toz alma gibi her aşamada sabun tozu kullandım ve hepsinden memnun kaldım.

Yani her bir temizlik için ayrı ayrı deterjanlara dünyanın parasını dökmenin hiç anlamı yokmuş. Sabun hepsine birden yetiyor.

Sabunun Evde Kullanım Alanları

Osmanlı’nın sabunlarını artık bulamasak bile, elbette ihtiyacımızı görecek sabunlar üreten kimseler hâlâ var. Sabun yalnızca lavaboda değil, mutfakta, banyoda, bulaşıkta, çamaşırda arzu edilen temizliği tek başına sağlayabilecek tek maddedir. Yeter ki tercih edilecek sabun; yağ olarak yüzde 100 zeytinyağı veya doğru yağlardan üretilip, boya ve koku dâhil hiçbir yabancı kimyasal içermemiş olsun.

Kaliteli bir sabun kirli ortamda köpürmez, ancak kiri çıkarır. İlk sabunlamadan sonra, durulayıp yeniden kullanıldığında kaliteli sabununda köpürdüğü görülür. Gerçek bir sabun kaşındırmaz. Şayet kullandığınız sabun kaşındırıyor ise yüksek miktarda ‘kostik’ içeriyor demektir ve kullanılmamalıdır. Kepek oluşuyor veya kepeği önlemiyor ise yıkama ve durulama biçimi hatalı demektir. Satın alınacak sabun; hiçbir korucuyu, renklendirici, parfüm, aroma gibi kimyasallar ile hayvansal yağ içermemelidir. Zeytin dışında herhangi bir koku içeriyorsa, o kesinlikle gerçek zeytinyağı sabunu değildir.

Lavaboda sabun kullanımı

Temizlik yapılacak sabun, gerçek sabun olduğundan çok amaçlı kullanılabilir. Lavaboda önce elinizi su ile yıkayınız. Sonra sabunla yıkayınız. Ellerinizi ovaladıktan sonra durulayınız. İkinci kez sabunladığınızda hem sabun daha fazla köpürecek, hem de bedene hiçbir olumsuz etki yapmadan en yüksek seviyede temizlik sağlanacaktır.

Banyoda sabun kullanımı

Banyoda da tıpkı lavaboda olduğu gibi önce bütün bedeni su ile yıkayınız. Saçınızdan başlamak üzere gerekli yerlerinizi sabunlayınız veya sabun içeren keseleme bezleri ile keseleyiniz. İlk sabunlamadan sonra durulanınız. İkinci kez sabunladığınızda sabun daha fazla köpürecektir. Tekrar durulanıp, üçüncü kez tekrar sabunlandığınızda sabunun saha fazla köpürdüğü görülecektir. Gerek duyuluyor ise durulanıp sabunlanıp bir kez daha durulanınız. Bu durumda hem saçlarınız parlayacak, hem kepek engellenecek, hem de bedene hiçbir olumsuz etki yapmadan banyoda da en yüksek seviyede temizlik sağlanacaktır.

Bulaşıkta sabun kullanımı

Temiz bir kaba arzuya göre soğuk, ılık veya sıcak su koyunuz. Bulaşığınızın miktarına göre kesme şeker büyüklüğü veya daha büyük bir miktarını kesip, bulaşık bezinize su dolu kap içinde sürterek köpürmeyi sağlayınız. Suyunuz temiz olduğu için, lavabo veya banyodakinden farklı olarak sabunun hemen köpürdüğü görülür. Yeterli köpüğe erişince, sabunu çıkarıp daha sonra tekrar kullanmak üzere kaldırınız. Bu gerçek sabundan elde edilen köpük ve bezle, bulaşık kapları ovalanır. Elde edilen köpüğün en güçlü lekeleri bile kolayca temizlediği görülecektir. Sonra kaplar durulanabilir. Deterjan kullanımı kadar durulamaya gerek yoktur. Bu sayede hem çevre kirlenmeyecek, hem su tasarrufu sağlanacak, hem de sağlıklı bir temizlik yapılacaktır.

Kaliteli bir sabun yerine bir kaşık deterjan ile yıkandığında, üzerinde biriken kimyasallardan tek bir kaşığı arındırabilmek için 20 ila 30 litre su kullanmak gerekiyor. Bu bile kesin bir güvence sağlamaz. Oysa sabunla yapılan temizlemede, kimyasalların bedene teması, hem de bu atık olarak çevreyi kirletmeleri engellenecektir. Bunu yapmak bile tek başına ödüle layık çevresel bir faaliyet sayılır. Bulaşık makineleri için gerçek sabundan üretilmiş ürünler satılır, ancak kekik suyu ve limon kabuklarının bir tülbentle makine içine bırakılması iyi bir parlatıcı görevi görecektir.

Çamaşırda sabun kullanımı

Sabun çamaşırları temizlemek için yeterli bir maddedir. Hiçbir deterjana gereksinim duymazsınız. Ancak çamaşır makinelerinde bütün bir sabun kullanmanın imkânsızlığı nedeniyle, bu amaçla üretilmiş yine kimyasal içermeyen sabun tozları temin edilmelidir. Her zaman olduğu gibi renklileri ve beyazları ayrı ayrı yıkanmalıdır. Sabunla yıkamada, deterjanın yarısı bir miktarda sabun tozu kullanmak, aynı temizlik etkisini gösterecektir. Daha fazla sabuna hem gerek yoktur, hem de iz/leke bırakabilir. Sabun tozunun ambalajında önerilen ısı ve devirde yıkama işlemi tamamlanır.

Sabun kullanılmadan önce çamaşır makinesinin deterjan kalıntılarından arındırılmalıdır. Bunun için bir defaya mahsus olmak üzere makinenin deterjan haznesine bir su veya çay bardağı ‘limon tuzu’ dökülür. Ardından makine boş iken, en kısa sürede en yüksek ısıda makine çalıştırılır. İşlem bittikten ve atık su tahliyesi tamamlandıktan sonra, artık sabunla yıkamaya başlanabilir. Yine bazı üreticiler, kokusuz çamaşır suyu/ozon deterjanlarda olduğu üzere, sadece beyazlatıcılarda gerek duyuluyorsa (az bir miktar) kullanılabileceğini belirtiyorlar. Ancak kireç çözücü, yumuşatıcı gibi gereksiz ve zararlı kimyasal ürünler asla tercih edilmemelidir. Yine dört beş limon kabuğunun tülbent içinde çamaşırın içine konularak, beyazların yıkanması arzu edilen beyazlığı sağlayacağı gibi güzel bir kokuda verecektir.

Henüz Türkiye’de pek farkında olunmasa da, gelişmiş ülkelerde tehlikeden haberdar ailelerin hızla sabuna döndüğü biliniyor. Her geçen yıl, hem sabun tüketimi artıyor, hem de sabuna olan ilgi. Yeter ki doğru ürüne ulaşımı sabırla sürdürelim. Hem aile ve kişisel sağlığımız, hem çevre sağlığı, hem çevredeki canlıların hayat hakkı, hem de gelecek nesillerin sağlığı için her türlü zararlıdan kaçınılmalı.

simdievhanimioldum. blogspot.com.tr

(Visited 217 times, 1 visits today)

ilgili yazılar

Leave a Comment