Gliserinli Sabun

gliserinli-sabun3

Gliserin Nedir?

Öncelikle gliserinin ne anlama geldiğini herhangi bir kaynaktan öğrenmek istediğinizde kaynak içeriğindeki bilgiler size, yağlı maddelerden sabunlaştırma yolu ile çıkarılan bir yapı olduğu açıklamasını verecektir. Bu yapılar renksiz ve tatlıdır.

Aynı zamanda şurup kıvamındadır. Gliserinli sabunlarda, gliserin yoğunluğu oldukça fazladır. Sabun kullanımında kullanılan gliserinin çoğu, genellikle yurt dışı firmalar tarafından ihraç edilir. Bizim ülkemizdeki bu alandaki üreticilerde ithal gliserin kullanmış olurlar.

Gliserinli Sabunun İçeriği Nedir?

Gliserinli sabunların imalatında kullanılan başlıca maddeler; gliserin, hintyağı, etil alkol, sıvı kostik, kokoamid, şeker, esans ve su olarak bilinir. Bu maddelerin içinde yer alan kokoamid, sabun köpüğünün dengeli olmasına yardımcıdır.

Gliserinli sabunlar üretilirken ilk aşamada bir önceki cümlede saydığımız maddeler karıştırılmak için içi su dolu olan büyük kaplara konulur. Isı derecesi 80 olmak şartıyla birkaç saat kaynatılarak sıvı karışımın yoğunlaşması sağlanır. Bu yoğun sıvı sabun haline geldiğinde işlem sona edilir. İstenilen son yani kıvam elde edilmiştir.

Birçoğumuz kullandığımız sabunların cildimizi tahriş ettiğinden şikayet ederiz. Birçoğumuzun cildi oldukça hassastır ve gerekse kozmetik ürünler gerekse de cildimizi temizlemek için kullandığımız ürünler nedeni ile cildimiz oldukça yıpranmaktadır. Oysa tercihlerimizi gliserin sabunundan yana yapsak bu sorunların hiç biri ile karşılaşmayız. Çünkü ister yağlı ister kuru isterse de hassas bir cilde sahip olalım gliserin sabununu kullanabiliriz. Cildi besler ve tahriş olmasını engellemektedir. Fakat piyasada gliserin sabunu adı altında bir çok sabun bulunmaktadır. Emin olup güvenilir markaları tercih etmemiz gerekmektedir. Ayrıca elde yapılmış %100 doğal ve gliserinli sabunlar bulunmaktadır bunları tercih etmemiz de oldukça önemlidir.

Gliserinli sabunlar şeffaf sabun olarak da bilinirler. Temizleme gücünün fazla olması ve köpük yoğunluğunun dengeli oluşu açısından, sabun sınıfları arasında gliserinli sabun birinci sıraya yerleşir. Bu sabunun yapımı diğer sabun çeşitleriyle kıyaslandığında hemen hemen aynıdır. Tek bir farkı göze çarpar, o da maliyetinin diğerlerine nazaran biraz daha fazla olmasıdır.

Gliserin sabunu faydaları nelerdir?
Gliserin sabunu ciltte kuruluğu önleyip cildi nemlendirir. Ayrıca cilde parlaklık verir ve kırışıklıkları önler. Birçok kimyasal madde içeren sabunların aksine cildi besler ve yaşlanmayı geciktirmektedir. Sedef ve egzama gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olur.

Ciltteki kurulukları önleyip pul pul dökülmelerin önüne geçer ve tahrişi önler. Ayrıca gliserin sabunu siyah noktaları ortadan kaldırım ciltteki gözenekleri açar. Ayrıca cildi sadece dıştan değil gözenekleri açtığı için içten de beslemektedir. Ayrıca gliserin sabunu ile saç diplerine yapılan masaj kişinin sakinleşmesine ve rahatlamasına da yardımcı olmaktadır. Çabuk çözünürlük ve kolay köpürme özelliği nedeni ile kullanımı da oldukça kolaydır dökülen ve mat saçlar içinde mucize bir üründür. Saça parlaklık verir ve saç diplerini beslemektedir.

Gliserin sabunu almadan önce mutlaka içerisinde sentetik madde olmadığından emin olmamız gerekmektedir. Aksi taktirde faydasından çok zararını görebiliriz. Ayrıca ilk kullanımda mucizeler yaratmasını beklememek gerekmektedir. Gliserin sabununu ilk kullanımda ciltteki yumuşaklığı fark etmek elbette mümkündür. Fakat bir kaç günün ardından cildinizdeki olumlu değişimleri fark etmeniz çok daha mümkündür. gliserin. org

(Visited 186 times, 1 visits today)

ilgili yazılar

Leave a Comment