Karbon Sabunu

karbon-sabun

Bitkisel karbon cilt gözeneklerini açarak, siyah noktaları temizleyerek pürüzsüz ve duru bir cilt oluşmasını sağlar. Derinin üst tabakasında birikmiş kirleri ve ölü cilt hücrelerini arındırarak yeni hücrelerin oksijen alıp, beslenmesini sağladığı için ciltte canlanma ve parlama görülür, daha esnek ve gergin bir cilt tabakası oluşur. Ciltteki istenmeyen lekelerin rengini açma özelliği vardır. Özellikle ellerin daha genç görünmesine yardımcı olur.

Aktif karbon ya da aktif kömür, bir süredir iyi nedenlerle gündemde. Şaşırtıcı bir şekilde, kullanım yeri ve zamanı I. Dünya Savaşı öncesine kadar uzanan aktif karbon, kimyasal zehirlenmelerde askerleri koruyan gaz maskelerinin yapımında kullanılıyordu. Bir diğer kullanım yeri ise su arıtma sistemlerindeydi.

Aktif Karbon Nedir ve Nasıl Yapılır?
Aktif karbon, karbonun değişim gösteren bir formudur. Kimyasal tepkimelere dayanıklılığının artması için ise belirli miktarda ısıya ve kimyasal maddelere maruz bırakılır. Dış yüzeyinin kimyasal olguda ilerleyişinin açıklaması ise elementlerin yüzeye yapışmasıyla olur. Bu da aktif karbonu aktif karbon yapan özellikleri arasında yer alır.

Aktif karbon doğal bir ürün değildir ve sizin mangal ateşine koyduğunuz kömürle uzaktan yakından bir alakası yoktur. Tıbbi bir ortamda üretilir.

Marketlerde birçok çeşidini bulabilirsiniz fakat hindistan cevizi kabuğundan, odundan ya da diğer doğal kaynaklardan yapılmış olan aktif karbon sağlığınız için çok yararlı olabiliyor ve çok değişik formlarda bile sunulabiliyor, örneğin: sıvı, kapsül ya da toz halinde.

1. Sivilceleri Yok Eder
Tıkanmış gözenekler gerçekten de sivilcelerin yüzünüze yerleşmesine sebep olan nedenlerin başında yer alıyor. Fakat aktif karbonun gözeneklere doğru uygulanmasıyla, gözeneklerinizin içindeki toksinleri ya da kirleri kolaylıkla yok edebilirsiniz. Bu hem varolan sivilceleri yok edecek hem de oluşumlarını zamanla azaltacaktır.

1- 2 çay kaşığı aloe vera jeli ile 1 tablet aktif karbonu karıştırabildiğiniz kadar karıştırın.
2- İnce bir tabaka halinde yüzünüze uygulayın.
3- Kurumasını bekleyin.
4- Son olarak ılık su ile çıkartın.
5- Eğer ihtiyacınız var ise, birkaç gün sonra tekrar uygulayın.

Not: Bu siyah renkli olan maske kıyafetlerinize döküldüğünde çıkartmanız imkansız bir hal alabilir, bu yüzden yüzünüze uygularken ve maskeyi çıkartırken dikkatli olmanız gerekmektedir.

2- Dişleri Beyazlatır
Rahatsız edici plak oluşumu ve lekelerden kurtulmak için aktif karbon bir hayli etkili bir çözümdür.

Mikro-gözenekli aktif karbon etkili bir şekilde plak ve lekelere nüfuz eder ve içindeki diğer maddelerde bu lekeleri çıkartır. Ayrıca, ağzınızdaki pH dengesini sağlar.

Aktif kömür aynı zamanda diş boşluklarının arasına da uygulanabilir.

1- Diş fırçanızı yıkayın ve ardından toz halindeki aktif karbonun içine daldırın.
2- Dişlerinizi normalde nasıl fırçalıyorsanız o şekilde fırçalayın.
3- Fırçalama işlemini bitirdiğinizde, ağzınıza biraz su alıp çalkalayın ardından tükürün.
4- Tüm varolan siyah renk gidene kadar aynı işlemi tekrar edin.
5- Beyaz dişlere kavuşmak için haftada bir ya da iki kez uygulayın.

Not: Dişlerinde kaplama ya da tel olanlar aktif karbon kullanımından önce mutlaka dişçilerine danışmalıdırlar.

3- Böcek Isırıklarını ve Arı Sokmalarını Rahatlatır
Aktif kömür böcek/sinek ısırıklıklarını, arı sokmalarını ve hatta zehirli sarmaşık batmalarına bile iyi gelir. Deriye güçlü bir şekilde nüfuz ederek deri içerisine yerleşmiş olan zehri yok eder.

Hemen kullanıldığında, acıyı olduğu kadar hastalığı ve zehri de yok eder.

1- Hindistan cevizi yağı ile aktif karbonu karıştırıp jel kıvamına getirin.
2- Hasarlı bölgeye uygulayın.

Tarih boyunca mısırlılar, antik yunanlılar ve hintliler tıbbi amaçlar ile kömürü kullanmışlardır. Özellikle evrensel panzehir olarak tanımlanan kömür zehirlenmelere karşı kullanılmıştır. Deri enfeksiyonları için Kuzey Amerika yerlileri kömürü kullanılır, Asya’da cildi beyazlatmak için yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Karbon Sabununun Kullanım şekli:
Avucunuzun içinde oluşturacağınız kremsi köpüğü yüzüne masaj yaparak sürünüz. Özellikle siyah noktalarınız var ise; burun ve burun çevresine dairesel hareketlerle sürünüz, ardından bol duru su ile yıkayınız.

Cildinizi duru su ile yıkadıktan sonra tamamlayıcı özelliği açısından Hatice Teyze Gül Suyu sürmeniz tavsiye edilir.

Faydasını görebilmeniz için düzenli olarak sabah ve akşam kullanmaya özen gösteriniz.

Uyarı :
Saçınıza sürmeyiniz.

(Visited 156 times, 1 visits today)

ilgili yazılar

Leave a Comment