Neden Soap Opera (Sabun Drama)?

soap

Avrupa ve Amerika’da “Soap Opera” olarak adlandırılan pembe dizilerin neden Sabun Opera yada Sabun Drama olarak adlandırıldığını hiç merak ettiniz mi? Neden öğleden sonraki televizyon ekranlarını yıllarca dolduran pembe diziler sadece sabun olarak bilinirdi? Gündüz dramalarının popüler manşetinin arkasındaki gerçek hikaye nedir?

Sabun operalarının kendilerinin entrika, ihanet ve bazı karanlık sırları içeren karmaşık hikayeleri olduğu halde, “sabun operası” teriminin arkasındaki hikaye basittir.

1920’li yıllarda radyo endüstrisi, reklam verenlerin istasyon puanlarını ve kazançlarını artırmaya planladılar. Radyo yöneticileri, ev eşyalarını satan iş yerlerini radyo programlarını sponsor olarak ikna etmeyi başardılar. Bunu yapabilmek içinde hedef kitleye ihtiyaç vardı. Çoğu kadının, ev hanımı olarak evlerinde olması radyocular için parlak bir fikir doğurdu. Böylece gündüz serisi doğdu.

Anlaşma üzerinde radyo şebekelerinin işe girmesi uzun sürmedi. Öncü çamaşır deterjanları arasında Lever Brothers’ın Rinso’nun bir markası olan Procter & Gamble’ın Oxydol sabunu tozu, ilk çıkan marka oldu. Radyo dinleyicilerine özel indirimlerle sabun tozları kapış kapış satılır hale geldi. Ardından şirket bu radyo tiyatrolarına bir yenisini daha ekledi.

Procter & Gamble çok sayıda yeni seri ile sponsorluğa devam etti. Sadık dinleyiciler ürünlerinin sadık alıcıları olduklarından şirket için büyük bir başarı meydana gelmiş oldu.

Ardından gelen yıllarda, sabun şirketi radyo ve televizyonda 20’den fazla sabun operasına sponsor oldu ve ödüllü gündüz dizileri üretmenin öncülerinden oldu. Uzun süren hitleri arasında 1956’dan 2010’a kadar geçen As the World Turns ve 1952’den 2009’a yayınlanan Guiding Light vardı.

(Visited 72 times, 1 visits today)

ilgili yazılar

Leave a Comment