Kükürtlü Sabunun Faydaları

kukurtlu-sabun

Kükürt eski zamanlardan beri bilinen; uyuz, egzama, sedef hastalığı gibi rahatsızların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Tarihsel kaynaklarda, deri hastalıklarının tedavisinde yarattığı mucize, eski Yunan ve Mısır belgelerinde sıkça anlatılmıştır. Özellikle maden sularında bulunan kükürt sayesinde, kaplıcalar ve kükürt banyoları deri hastalıkları tedavilerinde sıkça kullanılırdı.

Alkali yapısı Mantar, parazit, uyuz gibi hastalıkların iyileştirilmesinde güvenli bir yöntem olarak kullanılan kükürt, deri yüzeyinde alkali tepkimeye girerek deri mukozasına yaptığı iyileştirici etkisi bilinmektedir. Bu nedenle alkali tepkimesi ile akne tedavisinde son derece başarılı bir yöntemdir.

Kükürtün Cilde Faydalar Nelerdir?
Akneye karşı etkisi
İçinde yer alan benzoil nedeniyle cilt teması sonrası alkali bir tepkime meydana gelir. Bu tepkime nedeniyle sivilce tedavisinde güçlü bir yardımcıdır. Cilt yüzeyinde meydana gelen problemli yağlanmayı dengeler. Yağlanmayı dengeleme sırasında cilt yüzeyini de temizlediği için bakterilerin oluşumunu ve çoğalmasını engelleyerek cildi doğal bir şekilde aknelerden arındırır. Anti-bakteriyel özelliği nedeniyle çok faydalıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta bu işlemler sırasında cildin aşırı kurumasıdır. Kuruyan cilt soyulacak ve tahriş olacaktır. Sonrasında cildi doğal olarak nemlendirmeyi unutmamak gerekir.

Egzama tedavi edici özelliği

Kükürt; egzama, uyuz gibi özellikle kaşıntı veren deri hastalıkları ve enfeksiyonlarının tedavisinde rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca halk arasında ‘’gül hastalığı’’ olarak bilinen Rosacea’nın iyileşmesinde de başarılı etkiler gösterir. Egzamadaki tedavi şekli, iltihabı kuruturken bakterileri de yok etmesiyle ortaya çıkar.

Anti-aging etkisi

Gençleşme dediğimizde aklımıza hemen kolajen üretimi gelmektedir. Kükürt, kolajen üretiminin artmasına neden olan bir etkendir. Özellikle ilerleyen yaş ile birlikte ciltteki kükürt düzeyi azalmaya, serbest radikallerden etkilenilmeye başlanır. Serbest radikallerin oluşturduğu hasar ile cildin kolajen yapısı parçalanır. Bunun sonucunda kırışıklıklar ve sarkmalar görülür. Aynı şekilde ciltten uzaklaştırılamayan bakteriler cilde zarar vererek yaşlanmayı hızlandırır. Kükürt bu noktada doğal kolajen üretimini sağlar.

Kükürtün Saça Faydaları Nelerdir?
Kepek problemini giderme
Temelinde saç derisinin kurumasıyla ortaya çıkan kepek sorununu gidermede kükürtten yararlanılır. Mantar ya da bakteriyel durumlarda kükürt saç derisine nüfuz ederek saç derisinin ölmesini engeller. Günümüzde piyasada bulunan hemen hemen her şampuanda kükürt kullanılır.

Yağlanmayı dengeleme
Kükürt saç derisinde keratin üretimini artırarak yağlanan ve aknelenen cildi dengeleyerek normal seviyesine çeker. Aşırı yağlanma saç köklerine zarar verirken saç tellerinin de kırılmasına neden olur.

Saç uzatması
Vücudumuzda kükürt, bağ dokusu üretiminde aktif rol oynar. Özellikle tırnak ve saç gelişiminde oldukça yararlıdır. B5 ve B3 vitaminlerinin işlevini arttıran bir madde olan kükürt, saç uzamasını da hızlandırır.

Kükürtlü Sabun

Kükürtlü sabun yağlı cilt tipi için kullanılabilecek ideal bir sabundur. Yağlı cilt tipine sahip olan kişiler, yüzünü kükürtlü sabun ile düzenli yıkadığında, yağ üretimi dengelenir ve ciltte sivilce, akne gibi pek çok probleme karşı önlem alınmış olur.

Kükürtlü Sabunun Cilde Faydaları

  • Kükürtlü sabun, ciltte oluşan kızarıklık ve kaşıntıya karşı kullanılabilir. Özellikle ciltte alerjik reaksiyonların yol açtığı problemler kükürtlü sabun ile kontrol altına alınabilir. Ciltte dış faktörlere bağlı olarak gelişen alerjik reaksiyonlara karşı günlük temizlik kükürtlü sabun ile yapılabilir.
  • Kuru cilt tipine sahip olan kişiler kükürtlü sabun kullanmamalıdır. Çünkü kükürtlü sabunun yağ emici etkisi vardır. Kuru ciltlerde kükürtlü sabun kullanımı egzama gibi cilt hastalıklarına yol açabilir.
  • Ciltte oluşan siyah noktaları gidermek için kullanılabilecek ürünlerden biri de kükürtlü sabundur. Ciltte peeling etkisi yaratarak ciltte oluşan komplikasyonları onarır. Ayrıca cilt altında oluşan ve dışarı çıkamayan sivilcelere karşı da iyi gelir.
  • Kükürtlü sabunun içeriğinde barındırdığı antibakteriyel ve antiseptik maddeler sivilce oluşumuna engel olur. Bu maddeler cildin daha hoş ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlar.
  • Ölü cilt tabakasını temizlemek için kullanılabilir.

Kükürtlü Sabunun Saça Faydaları

  • Özellikle çabuk yağlanan saç tipi için faydalı bir sabun türüdür. Yağlı saç tipine sahip olan kişiler saçlarını düzenli bir şekilde kükürtlü sabun ile yıkarsa zamanla yağlanmanın azaldığını fark edecektir. Ancak kullanımı çok abartılmamalıdır. Eğer çok sık kullanılırsa saçlarda kepek oluşumuna yol açabilir.
  • Yağlı saç tipleri için kükürtlü sabun en fazla haftada 3 defa uygulanmalıdır. Çok fazla kullanıldığında saç diplerini tahriş edebilir. Bilinçli ve düzenli kullanıldığında kükürtlü sabun ile saçlarda harika bir değişim yakalanabilir.
  • Saç dökülmesini engelleyerek, yeni saç oluşumuna katkıda bulunur.
  • Kükürtlü sabun aktarlardan ya da eczanelerden kolaylıkla temin edilebilir. Kükürtlü sabun markaları arasında en çok kullanılan ve faydalarından yararlanılan marka koza markasıdır.
(Visited 86 times, 1 visits today)

ilgili yazılar

Leave a Comment