Ballı Sabun

balli-sabun

Arıların yüzlerce çiçekten toplayarak ürettiği balın sağlığımız için olduğu kadar güzelliğimiz için de mucizevi bir madde olduğunu biliyor muydunuz? Bal sadece bugün değil, yüzyıllar öncesinde bile, güzel görünmek amacıyla haricen kullanılmıştır. Öyle ki, güzelliği dillere destan olan Kleopatra’nın güzellik sırlarından bir tanesinin de bal ile yıkanması olduğu söylenir.

Ballı sabun, organik bal katkılı bir çeşit bakım sabunudur. Bal, nemlendirici ve antimikrobiyal nitelikleri ile ünlüdür. Bal, günümüzde satılan birçok nemlendirici, losyon ve diğer tüm cilt ürünleri içerisinde katkı maddesi olarak yer alır.

Antimikrobiyel özelliği ile bal; küçük yanık ve sıyrıkların, bakteriyel enfeksiyonların tedavisi ve boğaz ağrısının geçirilmesi için de yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Ballı sabun yapımında kullanılacak olan balın organik olması gereklidir. Çünkü glikoz şurubundan üretilen sentetik içerikli ballardan yapılan sabun cildin nemini kaybetmesine ve saçların dökülmesine sebep olur. Ayrıca işlem sırasında kullanılacak yağın da steril ve organik olmasına özen gösterilmelidir. Dolayısıyla güvenilir markaların ballı sabunlarını tercih etmenizi öneririz. Sadece fiyatına veya görünüşüne bakarak ballı sabun satın almak faydadan çok zarar verebilir. Ayrıca satın aldığınız ballı sabunu kullanmadan önce alerjiniz olup olmadığını test etmelisiniz. Bunun için sabunu öncelikle el bileğinizde deneyebilirsiniz. Eğer bileğinizde herhangi bir alerji belirtisi oluşmazsa, sabunu cildiniz ve saçınızda kullanabilirsiniz.

Ballı Sabunun Cilde Faydaları Nelerdir?
Cilt bakımı konusundaki en iyi sabunlardan biri olan ballı sabun, cildi canlandırır ve gençleştirir. Antibakteriyel özelliği ile ciltteki sivilceler başta olmak üzere akne ve yaraların kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Cilt problemlerine yol açan bakterilerin oluşmasını engeller. Yağlı ciltlerdeki fazla yağı yok eder, cildin doğal yağ dengesini düzenler ve ciltteki gözenekleri temizler. Vücut temizliği ve bakımında kullanıldığında selülitlerin giderilmesine yardımcı olur.

Ballı sabun içeriğindeki E vitamini ile cildi nemlendirir, besler. Nemlenen ve beslenen cilt kısa sürede canlılık kazanır. Dolayısıyla ballı sabun kuru, yıpranmış ve yorgun ciltlerde etkili çözümler sunar. Düzenli kullanıldığında cildi sıkılaştırır ve kırışıklıkları giderir. Rüzgarlı bahar günlerinde kuruyan ciltleri nemlendirmede oldukça etkilidir. Ayrıca güneş yanıklarının iyileşmesine yardımcı olur.

Cildin tahriş olmasını önleyen ballı sabun her cilt tipine uygun olmakla birlikte özellikle hassas ciltliler için ideal bir üründür. İyi bir makyaj çıkarıcısı olan bu sabun makyaj öncesinde de cildi nemlendirmek amacıyla kullanılabilir.

Ballı Sabunun Saça Faydaları Nelerdir?
Saçları onaran ve kuvvetlendiren ballı sabun, yıpranmış ve boyalı saçlar için ideal bir bakım ürünüdür. Saça yumuşaklık ve parlaklık kazandırır. Saçları kuvvetlendirerek dökülmesini engeller. Bu durum aynı zamanda saçların gürleşmesini sağlar.

Ballı Sabun Nasıl Kullanılır?
Ballı sabunu köpürterek özellikle yağlı bölgelere sürün. Birkaç saniye bekledikten sonra ılık su ile durulayın ve ardından havlu yardımıyla kurulayın.

(Visited 62 times, 1 visits today)

ilgili yazılar

Leave a Comment