Sabun Tozu

parcalanan-sabun
Sabun Tozu Nedir?
Güçlü bir temizleyicidir. Diğer deterjan çeşitlerine ve kokulu sabunlara boş yere para vermek zorunda kalmayacağınız sabun tozu ile her işinizi yapabileceğinizi belirtmek gereklidir. Diğer deterjanların içerisindeki kimyasal maddelerinde çamaşırlardan veya ellerinizden durulaması güç olacağından dolayı  sabun tozunu gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Marketlerden rahatlıkla temin edebileceğiniz  sabun tozu ile bebeğinizin çamaşırlarını yıkayabilir, kendi çamaşırlarınızı yıkayabilir ve temizlik malzemesi olarak bütün işlerinizde kullanabilirsiniz.

Beyaz çamaşırlar daha beyaz ve hijyen olacaktır. Ayrıca kimyasal madde bulunmayan bebeklerin hassas cildini koruyabilir ve çamaşırlarındaki lekelerin kolay çıkmasını sağlayabilirsiniz. Perde temizliği için gayet uygun olan sabun tozu ile perdeleriniz daha yumuşak ve parlak görünüm elde edebilirsiniz. Sabunları eskiden beri bilinen hamamın vazgeçilmez sabunları arasında yer alırdı. Şimdi günümüzde sabun, şampuan, saç kremi, granül deterjan sabun tozu olmak üzere birçok çeşitleri ile sizlere sunulmaktadır.

 
 
Sabun Tozu Kullanım Yerleri;
Sabun tozu ile çamaşır, perde, ocak, fırın metalleri ve banyo mutfak aklınıza ne geliyorsa bütün temizlikte kullanabilirsiniz. Lekeli çamaşırları akşamdan bir kovaya eriterek bastırın sabah makineye atarken çitileme yapmanıza gerek kalmadan lekelerin gittiğine şahit olacaksınız. Leke çıkarıcı, yumuşatıcı gibi diğer temizlik malzemeleri için paranızda boşa gitmemiş olacaktır. Sabun tozunu kullanan kişi, kendi vazgeçemeyip alışkanlık yaptığı gibi kullanan kişi başkalarına da tavsiye edip hatta hediye olarak alıp götürdüğünü biliyor olmalısınız.

Sabun tozu normal kalıp sabundan daha etkili bir güce sahiptir. Bu yüzden bazı toplum sabun kalıbı yerine sabun tozu kullanırlar. Sabun tozu makinelerde de kullanılmaktadır. Sabun tozu insanlara veya hayvanlara asla zarar vermediği için genellikle anneler ve anne adayları bebeklerinin kıyafetleri sadece bebeklerinin değil kendi kıyafetlerini de sabun tozu ile makinede kullanırlar.

Sabun Tozu Nasıl Yapılır:

  • Kalıp sabunlar makineler yardımıyla küçük küçük rendelenir.
  • Küçük küçük rendelendikten sonra içine bazı maddeler eklenir.
  • Maddeler eklendikten sonra kurutulmaya bırakılır.
  • Kurutulma genellikle 1 hafta veya daha fazla gibi kurutulur.(kurutulduğu zaman sabun tozunun içinde olan zararlı maddelerin bazıları ölür)
  • Kurutulduktan sonra sabun tozu toplanır.
  • Toplandıktan sonra paketleme yapılıp topluma satılmak üzere dağıtıma başlar.

Uzmanlar sabun tozunu bütün insanlara önerdiğini hatırlatmak isteriz. Sabun tozunun birçok faydaları vardır. Ancak bunun yanında zararları da vardır. Sabun tozunun zararı sadece fazla kullanımda görülür. Bu zararları fark etmek çokta zor bir iş değildir. Zaten giysilerde kullanıldığı zaman fazla kullanımda kişinin cildinin kaşınmasına yol açtığı için kişi direkt fazla sabun tozu kullanıldığını anlar.

ADS
(Visited 192 times, 1 visits today)