Papatya Sabununun Faydaları

papatya-sabunu

Papatya Sabununun Faydaları
Papatya Sabunu kullananlar söylediklerine göre papatya sabununun bir çok faydası bulunuyor. İşte bu faydaları bu yazımızda anlatacağız.

Papatya Anlamı Nedir?
Sayısız faydası ve görsel güzelliği ile papatya çiçeğini sevdiklerinize göndermeyi tercih ederseniz saflık, masumiyet ve temiz bir kalbin ifadesi olarak sunmuş olursunuz. Biçme, kır çiçeği ve Gerbera (alman papatyası) gibi çeşitleri bulunan papatya çiçeği temiz bir kalbin ifadesidir.

Papatya sabunu, oldukça yaygın olarak kullanılan bitkisel sabunlar arasında yer almaktadır. Maddi olarak diğer sabunlara göre biraz daha yüksek fiyata satılan papatya sabununun elbetteki kokusu ve faydaları ile insanlara birçok etkiler yapmaktadır. Papatya sabununun etkileri nedeni ile insanlar her ne kadar pahalı da olsa papatya sabununu kullanmaktadır. İnsanların çok sevdiği beyaz ve sarı papatya oldukça yaygın olarak farklı şekillerde kullanıldığı gibi aynı zamanda sabun olarak da kullanılmaktadır. Bu sabunun kullanılması sonrasında ciltteki kokusu uzun süreler boyunca kalmaktadır. Ve içerisinde yabancı maddelerin bulunamaması olası cilt hastalıklarının önüne geçerek birçok sorunun ortaya çıkmasını engellemektedir. Papatyanın insan vücuduna yapmış olduğu etkilerin yanı sıra aynı şekilde papatya sabunu da insan vücuduna birçok fayda sağlamaktadır. Günümüzde kullanılan duş jelleri ya da diğer şampuanlar içerisinde aşırı miktarda yabancı madde ve kimyasallar bulunduğu için göz ile görülmese bile insan vücuduna zarar vermektedir. Bu nedenle sizler de papatya sabunu kullanarak bu sabunun diğer duş jellerinden ya da sabunlardan farkını daha ilk kullanımdan itibaren hissedebilirsiniz. Papatya sabununun içerisinde papatyadan elde edilmiş olan yağlar kullanılmaktadır. Bu yağlar ise gerçekten insan vücudunda birçok olumsuzluk durumlarını ortadan kaldırmaktadır. Bunun için özellikle çocuklar olmak üzere papatya sabununu kullanabilirsiniz.

Papatya nedir?
Özellikle sarı ve beyaz renkleriyle adından söz ettiren papatyalar, papatyagiller familyasında yer alan bir bitki türüdür. Papatya çeşitleri olan bir çiçektir. Bellis ve maticaria en çok bilinen papatya çeşitleri arasında yer alır. Papatyalar yapısal olarak incelendiğinde bu bitki türünün tanen ve glikozit açısından zengin olduğu görülmektedir. Bu özellikleri sayesinde de şifa kaynağı olarak sıklıkla tüketilir.

İşin mitolojik kısmına gelecek olursak, papatyaların 4000 yıldan beri yeryüzünde var olduğu düşünülüyor. Bir mite göre de bu güzel çiçeği gökyüzü tanrıçası Astraea‘nin yarattığı söylenir. Astraea, tanrılar diyarından gökyüzüne baktığı zaman hiç yıldız olmadığını görmüş ve ağlamaya başlamış.

Bazen saçların arasına sıkıştırılmış taç, bazen seviyor sevmiyor diye başlayan aşk falları, bazen de vazolarda yerini alan bir çiçek… Mayıs ve Ağustos aylarında yetişen papatya, yol kenarlarında, tarlalarda, parklarda, kısacası kendine hayat bulduğu her yerde yetişebilir. Kırların en yaramaz ve zarif çiçeği papatyaları daha yakından tanımak ister misiniz?

Papatyalar; sarı ve beyaz renkli çiçekler olan bilinen ve en çok sevilen çiçeklerden birisidir. Papatya çeşitleri dünyanın her yerinde büyük ilgi görür. Papatya özellikleri sayesinde sadece duyguları ifade etmek adına kullanılmayıp ilaç sektöründe de yerini almış bir bitkidir. Yani papatya faydaları sayesinde birçok kişi şifa bulmaktadır.

Papatyanın faydaları
Papatya, güzel olduğu kadar faydalı da bir bitkidir. Çayı sıklıkla gevşemek için tercih edilir. Papatyanın bilinen faydaları şu şekilde sıralanabilir.
– Ateşi düşürür,
– Ağrıları keser,
– Spazm çözer,
– Terletir,
– Sinirleri yatıştırır,
– Bağırsak gazlarını giderir,
– Vücuda rahatlık verir,
– Boğaz bademcik ve diş etlerinin iltihaplarını giderir,
– Bel ve baş ağrılarını geçirir,
– Saçları sarartmak için kullanılır.
Not : Ancak papatya çayının ilaçlarla etkileşimi bulunmakta ve papatyaların bazı türleri ciddi zehirlenmelere yol açabilmektedir.

Papatyanın çayının faydaları
– Uyku bozuklukları tedavisinde kullanılır
– Romatizmal rahatsızlıklar için kullanılır
– Deri döküntüsüne yol açan cilt hastalıklarının belirtilerini hafifletir
– Yemeklerden sonra sindirime yardımcı olarak kullanılır
– Gastrit ve ülseratif kolit tedavisinde kullanılır
– Sabah bulantılarını hafifletir
– Alerji belirtilerini azaltır
– Stresi azaltır
– Mide kasılmalarını engeller
– Kaygıyı azaltır ve genel bir rahatlama sağlar
– Bağırsak sorunlarını giderir
– Bağırsak iltihaplanması tedavisinde yardımcı olarak kullanılır
– Kasları gevşetir, krampları azaltır
– Bağırsak hareketini arttırır
– Diş eti hastalıklarını önler
– Ağız iltihaplarını iyileştirir
– Sakinleştirir
– Karaciğeri çalıştırır
– Adet dönemi kasılmalarını hafifletir
– Sırt ve bel ağrılarını hafifletir
– Bağışıklık sistemini güçlendirir
– Boğaz ağrısını alır
– Apse tedavisinde gargara suyu olarak kullanılır

Papatya Sabunu Nedir:
Çok sevdiğimiz beyaz papatya çiçeğinin güzelliğinin yanı sıra çok faydalı olduğu biliniyor.Papatya çiçeği kadar papatya sabunununda pekçok yararı vardır. Papatya çiçeklerinden elde edilen yağdan üretilen papatya sabunu özellikle cilt için oldukça faydalı şifalı bir sabundur. Tarihçesi eski Mısır’a kadar dayanır. Doğal kokusu etkin maddeleri sayesinde cilde parlaklık ve canlılık verir. Bakalım papatya sabunun daha başka ne faydaları varmış.

Papatya Sabunu faydaları:
* Papatya Sabunu göz kapağı iltihaplarına iyi gelir,
* gözaltı torbalarında etkilidir,
* cildin dinlenip, rahatlamasını sağlar,
* selülit tedavisi için kullanılır,
* egzamaya, kaşıntıya ve mantara iyi gelir,
* saçlara dolgunluk ve parlaklık verir,
* ciltte oluşan lekeler ve kararmalar için de faydalıdır.
– Yağlı ciltler için etkili bir toniktir.
– Mikrop kırıcı özelliği vardır.
– Basur memelerinde ağrı kesici olarak kullanılır.
– Cildi sıkılaştırır, muhteşem bir parlaklık kazandırır.
– Boyalı saçlarda boyanın çıkarılmasında yardımcı olur.
– Saçın doğal renginin tekrar kazanılmasına yardımcı olur.
– Yumuşatıcı, gözenekleri açıcı, iyileştirici özelliklere sahiptir.
– İltihap gidericidir.
– Bebeklerin hassas ciltlerinde oluşan pişiklerin önlenmesinde, pruritusta ve alerjik ciltlerin tedavisinde yardımcı olur.
– Hazırlanacak sabunun köpüğü, göz kapağı iltihaplarında, kaşıntılı ve akıntılı deri döküntülerinde ayrıca yaraların yıkanmasında kullanılır.
– ​Cilt parlaklığı içinse sabunladıktan bir iki dakika sonra durulanın. Vücudunuz muhteşem bir parlaklık kazanacaktır.

Papatya Sabunu Nasıl Kullanılır:
Sabunlandıktan 2-3 dakika sonra durulanırsa vücuda mükemmel ferahlık verir. Sabunu yüz ve boyun bölgenize sürün. 25 saniye bekleyip ılık suyla durulayın ve havluyla kurulayın. Düzenli olarak kullandığınızda cildinizdeki değişime inanamayacaksınız. Cildiniz daha parlak ve bakımlı görünecektir.

Papatya sabununun faydalarını görebilmek için elbette ki bir kullanım şekli bulunmaktadır. Bu kullanım şekli ise aslında oldukça basittir. Bu sabunu kullanmak için öncelikle saçınızı bu sabunla köpürterek 2-3 dakika boyunca durulayın. Daha sonra sabun ile vücudunuzu yıkayın ve yaklaşık 1 dakika kadar bir süre bekleyerek ılık su ile durulayın. Bu şekilde kullanımlarda çok büyük etkilerin meydana geldiği görülecektir. Fakat tekrar belirtmek isterim ki papatya sabunu uzun süreli kullanımlarda çok büyük etkiler gösterir.

Papatya Sabunu Kullanımı:
Günde en az iki kere olmak üzere; elde köpürtülerek yüz ve vücudunuzda 2 dakika bekletildikten sonra su ile durulanır.

Papatya Sabunu Yan etkileri:
Bu sabunun herhangi bir yan etkisi yoktur. Fakat bitkisel olarak alerji sorunu olan insanlarda bu sabunlar son derece olumsuz durumlara neden olmaktadır. Bu nedenle bu sabunu kullanmadan önce bitkisel alerji durumlarının olup olmadığına dikkat etmeniz sağlığınız açısından son derece önemlidir.

(Visited 97 times, 1 visits today)

ilgili yazılar

Leave a Comment