Keçi Sütü Sabunu

keci-sutu-sabunuu

Keçi Sütü Sabunu

Keçi
Keçi ya da evcil keçi (Capra aegagrus hircus), boynuzlugiller (Bovidae) familyasının sığırlar (Bovinae) alt familyasından Capra cinsini oluşturan memelilere verilen ad.
Keçi yavrusuna oğlak, erkeğine teke, bir yaşındaki erkek ve dişisine çebiç denir. Malta keçisi, boynuzsuz bir keçi cinsidir. Gerdanında memeye benzer iki uzantı mevcuttur. Beyaz ve uzun tüyleriyle dikkat çeken Keşmir ve Ankara keçisi, tiftiği çok beğenilen keçi cinslerindendir. Malta keçisi ile Saanen keçisi, dünyada en çok süt veren keçi cinslerindendir.

Keçi Sütü
Anne sütüne en yakın süt olarak bilinen keçi sütü, sağlık açısından oldukça faydalıdır. Birçok sağlık sorununa karşı etkili bir koruma sağlayan keçi sütü aynı zamanda 1 yaş sonrasındaki emzirme döneminde anne sütünün yetersiz kalması durumunda bebeğe verilebilecek bir süttür. Ancak uzmanlar, keçi sütünün bebeğe verilmeden önce sulandırılması gerektiğini belirtmektedir.

1 yaş üstü bebeklerin bebeklerin yanı sıra çocukluk ve ergenlik döneminde de keçi sütünün tüketilmesi gelişim açısından oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Ancak uzmanlar 1 yaş öncesinde keçi sütü tüketimini önermemektedir. Bunun nedeni ise keçi sütündeki besin değerinin 0-12 ay aralığındaki bebeklerin ihtiyacı olan dengeye sahip olmamasıdır.

Keçi Sütünün Faydaları

 • İnek sütüne göre sindirimi daha kolay olan bir süttür.
 • İçerisinde bulunan laktoz sayesinde bebeklerde beyin ve sinir hücrelerinin gelişmesine katkı sağlar.
 • Protein, süt yağı, vitamin ve mineraller bakımında oldukça zengindir.
 • Keçi sütünde alerji oluşturabilecek protein sayısı oldukça düşük hatta sıfıra yakındır.
 • İçerisinde ki kalsiyum miktarı anne sütüne göre 4 kat daha fazladır.
 • Kalsiyum miktarı fazla olduğundan diş ve kemik gelişimi için önemlidir.
 • B1, B2, fosfor, A vitamini, magnezyum ve selenyum bakımında oldukça zengindir.
 • İnek sütüne göre daha fazla yararlanılabilir demir içerir.
 • Cilt problemleri, migren, sindirim problemleri ve astım hastalıklarına yol açabilecek proteinler keçi sütünde daha kolay sindirilir, hastalıkların oluşumu en aza indirilir.
 • Fosfat bakımında zengindir.
 • Egzama, astım, sindirim problemleri ve varis oluşumunun önlenmesinde keçi sütü şifa kaynağıdır. Düzenli olarak tüketilmesi önerilir.
 • Diğer sütlere göre daha az mikroorganizma içerir.
 • İltihap önleyici özelliği vardır.
 • Genellikle gece oluşan öksürük nöbetlerini engeller.
 • Kanser hastalarına tavsiye edilir.
 • Asit ve alkali zehirlenmelerinde ve ülser tedavisinde kullanılır.
 • MS hastalığına karşı oldukça şifalıdır.

Keçi Sütü Sabunu
İnsan cildiyle benzerlik gösteren keçi sütü cildin bakteri ve kimyasal maddelere karşı korunmasını sağlıyor. Keçi sütünden elde edilen keçi sütü sabunu cilde uygulandığı zaman cilt için tehlikeli olan tüm unsurlara karşı savaş veriyor.

Keçi Sütü Sabunu Faydaları Nelerdir?
Keçi Sütü Sabunu Ciltteki Siyah Noktaları Temizliyor: Keçi sütü sabunu içerdiği proteinler sayesinde siyah noktaya ve akneye neden olan tüm bakterileri öldürüyor. Eğer akne ve siyah nokta probleminiz varsa keçi sütü sabununu düzenli kullanarak yok edebilirsiniz. Bu sayede pürüzsüz ve temiz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Mantar, egzama gibi cilt hastalıkları mevcutsa hastalığın bulunduğu noktalara keçi sütü sabunu uygulanarak hastalığınız kısa süre içerisinde iyileşme sürecine girmesi olasıdır. İçerdiği proteinler sayesinde siyah nokta ve aknelere neden olan bakterileri yok etmektedir. Eğer akne veya siyah nokta problemleri yaşıyorsanız düzenli kullanım sonucunda bu sorun tamamen ortadan kalkmaktadır

Keçi Sütü Sabunuyla Cildinizdeki Gözenekleri Sıklaştırın: Keçi sütü sabunu cildinizde oluşabilecek bakterileri gidermekle kalmaz, cildinizdeki gözeneklerin sıklaşmasına ve he zamankinden daha genç görünmesineyardımcı olur.

Cilt Hastalıklarınızı Keçi Sütü Sabunuyla Tedavi Edin: Bugün çevrenizde gördüğünüz her dört insandan ikisi cilt hastalıklarıyla mücadele ediyor. Bu durumda keçi sütü sabunu cilt hastalıklarının önünde duruyor. Egzama, mantar gibi cilt hastalığınız varsa o bölgelere keçi sütü sabunu kullanarak hastalığınızın kısa süre içerisinde iyileştiğini görebilirsiniz.

Keçi Sütü Sabununda Yüksek Oranda Protein ve pH seviyesi Var: Keçi sütü sabununda yüksek miktarda protein bulunmaktadır. Aynı zamanda keçi sütünün pH seviyesi cilt üzerindeki kimyasal maddeleri ve bakterileri yok etmektedir. Aynı zamanda alfa-hidroksi asit içeren keçi sütü cildin ölü deriden kurtulmasını sağlayarak cilt kanserinin önüne geçmektedir. Bu nedenle keçi sütü sabununu devamlı kullanmalısınız.

Keçi Sütü Sabunun Genel Faydaları
Keçi sütü sabunun faydaları oldukça yüksek sayıdadır ve günümüzde bu sabun çeşidinin kullanımı son derece yaygınlaşmaya başlamıştır. Keçi sütü sabununun saç için faydaları ise şu şekildedir;
– Keçi sütü sabununun en önemli özelliği cildi oldukça yoğun bir şekilde arındırmasıdır. Tamamen doğal olması sonucu katkı maddeleri asla bulunmamaktadır. Buda sağlıklı bir temizlik sağlamaktadır.
– En önemli faydası siyah noktaları yok etmesidir. Gözenekleri temizlediği ve kirlerden arındırdığı için siyah noktalar oluşmak için asla uygun ortam bulamazlar. Bu da keçi sütü sabununun faydaları arasındadır.
– Yaşın ilerlemesi ile birlikte açılan gözenekleri tekrar sıkılaştırır; böylece daha gergin ve güzel bir cilde kavuşmanızı sağlar.
– Birçok cilt hastalığının tedavisinde yardımcı amaçla bu sabun kullanılmaktadır. Özellikle deri döküntülerinin iyileşmesi oldukça yoğun bir etkisi bulunmaktadır
– Ciltte toplana mikrop ve bakterileri yok ederek cildi tehlikelere karşı korumaktadır. Bu bakterilerin olumsuz etkilerini minimum seviyeye çekmektedir Keçi sütündeki Ph değerinin ciltle uyumlu olması sonucu bakterilerin yok olması çok daha kolay olmaktadır.
– Cilt kanserine karşı içerdiği maddelerden dolayı koruyucu etkisi bulunmaktadır
– Zarar görmüş, yıpranmış, kırışmış ve tahriş olmuş cilt bu sabun sayesinde eski sağlığına ve görüntüsüne kavuşur.
– Keçi sütü sabununun içinde bulunan asitler neticesinde ölü deriler ciltten tamamen arındırılmaktadır bir nevi peeling etkisi sağlamaktadır.
– Keçi sütü anne sütüne en yakın süttür. Bundan dolayı bu sütle oluşturulmuş sabunların da alerjik sorunlara yol açması oldukça zordur.
– Cilde kaybettiği nemi tekrar kazandırmaktadır. Yine egzama gibi cilt hastalıklarına karşı faydalıdır.
– Sahip olduğu A vitamini kırışıkların giderilmesini ve yeni kırışıklıkların oluşmasını engellemektedir.

Keçi Sütü Sabunu Nasıl Kullanılır?
Kullanımı: Fazla sıcak olmayan suya koyarak iyice köpürtmek gerekmektedir. Sabunun sadece köpüğünü cildinize masaj yapar şekilde uygulanması gerekmektedir. Köpükler söndüğü zaman cilt ılık su ile bolca durulanması mutlaka yapılmalıdır. Cildinizi temizledikten sonra yumuşak havlu ile iyice kurulanması şarttır. Uygulama bittikten sonra sabunu ahşap bir kutuda korursanız suyunu çekeceği için daha uzun süre kullanabilirsiniz. Burada en önemli nokta kullanan kişinin keçi sütüne alerjisi olup olmadığıdır. Bunu anlamak için çok kolay yol ile elinizin üzerine deneme yapabilirsiniz. Eğer kızarıklık ve kaşıntı oluşur ise keçi sütüne alerjiniz var demektir. Bu durumda bu sabunun kullanımını derhal durdurmanız gerekmektedir.
Saklama: Bu sabunu kullandıktan sonra, ahşap sabunluk da muhafaza etmeye özen gösterin.

(Visited 483 times, 1 visits today)

ilgili yazılar

Leave a Comment